Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeczniczka POSG: Każdy gest wsparcia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej jest na wagę złota

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
w. wojtkielewicz
Rozmowa z major Katarzyną Zdanowicz, rzecznikiem prasowym Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

W ostatnich dniach obserwujemy swoiste pospolite ruszenie mieszkańców pogranicza, którzy niosą pomoc funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego pilnującym naszej granicy. Jak wielką wagę ma to dla mundurowych?

Każde słowo poparcia jest dla nas niezwykle istotne, bo to co robimy, robimy przecież dla wszystkich Polaków. Strzeżemy granicy kraju, ale też granicy Unii Europejskiej. I te zadania, które realizujemy, robimy dobrze, najlepiej, jak potrafimy. Poparcie naszej pracy, wszystkie drobne gesty, są okazaniem nam wdzięczności za naszą pracę. I dlatego są dla nas tak cenne. I za to dziękujemy.

Ludzie przygotowują Wam nie tylko żywność, ale też np. drewno na opał. Czego w tej chwili potrzebujecie najbardziej, także w kontekście nieuchronnych mrozów?

Wszystkie gesty życzliwości są dla nas ważne. Ostatnio odebrałam np. pudełko czekolad z Krakowa do przekazania naszym funkcjonariuszom. Jeżeli cały dzień stoimy na granicy i ktoś o nas pamięta, że musimy np. zjeść ciepły posiłek czy napić się ciepłej herbaty, to takie gesty są dla nas niezwykle cenne. Wszystkie rzeczy, które do nas trafiają od ludzi dobrej woli, są przekazywane funkcjonariuszom.

Miażdżąca część społeczeństwa popiera Was, czego wyrazem jest akcja #Muremzapolskimmundurem. Pojawiają się banery ze wspierającymi Was hasłami, rusza akcja z wysyłką specjalnych kartek. Czy taka forma wsparcia też ma dla Was jakieś znaczenie?

Przyjmując się do służby w Straży Granicznej mieliśmy wszyscy świadomość tego, że wykonujemy niezwykle odpowiedzialne zadanie. Mija 30 lat od kiedy powstała nasza formacja i każdy funkcjonariusz wykonuje swoje zadania sumiennie i najlepiej jak potrafi. Teraz, dzięki takim akcjom, mamy informację zwrotną od osób, których opinia jest dla nas najważniejsza, od Polaków. Te wszystkie słowa podziękowania, mejle, telefon, to jest coś, co daje nam moc i siłę do dalszych działań, do skutecznego ochraniania granic naszego państwa.

Ale wciąż sporo jest nieprzychylnych komentarzy na temat Waszej pracy na granicy, dotyczących głównie zachowań niehumanitarnych. Jak to odbieracie i jak radzą sobie z nimi funkcjonariusze będący na pierwszej linii obrony granicy?

Podstawowym zadaniem Straży Granicznej jest ochrona granic naszego państwa. My te czynności wykonujemy. Ale jednocześnie nie zapominamy o pomocy tym osobom, które jej potrzebują. Jako funkcjonariusze, w momencie, kiedy pojawił się kryzys, sami organizowaliśmy zbiórki wśród funkcjonariuszy i pracowników. Zbieraliśmy potrzebne rzeczy dla cudzoziemców. Współpracujemy z organizacjami, które wspierają nas w tym, żebyśmy zaopatrywali cudzoziemców w niezbędne im rzeczy: ubrania, żywność, batoniki regenerujące czy zabawki dzieciom. Nie zgadzam się z negatywnymi opiniami na temat funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy całe serce wkładają w wykonywane obowiązki. I to nie tylko te związane z obroną granicy, ale też z czynnościami związanymi z kontrolą legalności cudzoziemców. Każdy cudzoziemiec, który jest w złym stanie zdrowia i potrzebuje schronienia, dostaje to od nas. Wzywamy karetkę pogotowia, dajemy mu potrzebne rzeczy i miejsce w placówce do odpoczynku. I w momencie, kiedy chce złożyć wniosek o ochronę międzynarodową w Polsce, to my go przyjmujemy. Tylko musi to wybrzmieć od niego, że chce tej ochrony w Polsce, że chce zostać z nami.

Sytuacja na granicy sprawiła, że ostatnio jest większe zainteresowanie Polaków pracą w służbach mundurowych. Czy widać to też w Straży Granicznej?

Zdecydowanie tak. W momencie, gdy rozpoczął się ten kryzys, mieliśmy więcej telefonów od osób, które chcą złożyć aplikację do służby w Straży Granicznej. Ostatnio mieliśmy ślubowanie, gdzie przyjęliśmy 41 osób. To było jedno z większych ślubowań, jakie mieliśmy. To wszystko pokazuje, że nasza służba mimo wszystko jest postrzegana pozytywnie. I że te zadania, które wykonujemy, są niezwykle ważne. Bo to przecież służba ojczyźnie. To wszystko jest bardzo budujące. Także to, że wspólnie z wojskiem, policjantami i żołnierzami WOT-u, ramię w ramię dzień i noc bronimy naszych granic.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna