Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzecznik Praw Dziecka zabiera głos w sprawie migrantów. Nie odnotował stosowania przez straż graniczną metody push-back

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Rzecznik Praw Dziecka zabiera głos w sprawie migrantów. Nie odnotował stosowania przez straż graniczną metody push-back
Rzecznik Praw Dziecka zabiera głos w sprawie migrantów. Nie odnotował stosowania przez straż graniczną metody push-back Adam Jankowski/Polska Press
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wydał komunikat dotyczący kryzysu humanitarnego na granicy. W nim stwierdził, że „nie odnotował przypadków stosowania przez polską Straż Graniczną metody push-back”.

Po tygodniach kryzysu na granicy polsko-białoruskiej Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wydał komunikat dotyczący kryzysu humanitarnego na granicy.

Jak poinformował zespół prasowy biura RPD, Pawlak bezpośrednio po powrocie z Aten, gdzie odbyło się spotkanie rzeczników praw dziecka z całej Europy, na którym przedstawił problem wykorzystywania dzieci w konflikcie migracyjnym i zaapelował o międzynarodową pomoc przy zapewnieniu im bezpieczeństwa, pojechał na granicę z Białorusią.

RPD podjął działania mające na celu zweryfikowanie sytuacji na granicy, o których głośno jest w mediach – między innymi o sytuacji dzieci z Michałowa. Tym samym Pawlak rozmawiał m.in. z funkcjonariuszami podlaskiej straży granicznej, ale był również w ośrodkach dla cudzoziemców.

"Z uzyskanych wyjaśnień i informacji wynika, że rodziny z dziećmi, które przedostaną się na terytorium Polski i poproszą o objęcie ich procedurą ochrony międzynarodowej, są kierowane do ośrodków dla cudzoziemców, gdzie czekają na decyzje Urzędu do Spraw Cudzoziemców" - czytamy w komunikacie RPD.

Przekazał także, że „w regionie podlaskim w ośrodku w Białymstoku przebywa obecnie (stan na 1.10.2021) 135 cudzoziemców – 26 rodzin i 64 dzieci, zaś w ośrodku Czerwony Bór 148 cudzoziemców – 40 rodzin i 61 dzieci. Ogólna liczba cudzoziemców przebywających w polskich ośrodkach to 1490 osób (stan na 2.10.2021)”.

Jaka jest sytuacja dzieci?

Według ustaleń RPD funkcjonariusze straży granicznej i policji, a także żołnierze Wojska Polskiego udzielają pierwszej pomocy medycznej i humanitarnej każdemu dziecku, które nielegalnie przekroczyło granicę.

Dodano, że w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, "niezależnie od statusu prawnego jego pobytu na terytorium Polski, jest ono objęte specjalistyczną opieką lekarską w placówce medycznej".

"Rzecznik spotkał się z rodziną z Iraku – małżeństwem z 6-letnią córką, którzy po nielegalnym przekroczeniu granicy wymagali interwencji lekarza. Funkcjonariusze Straży Granicznej wezwali karetkę pogotowia. W szpitalu udzielono im pomocy i otoczono opieką. Gdy stan zdrowia dziewczynki się poprawił, cała rodzina została objęta procedurą ochrony międzynarodowej" - czytamy w oświadczaniu.

Nie ma stosowania metody push-back

Pawlak zaznaczył, że w ośrodkach migranci mają zapewnioną całodobową opiekę, a pracownicy biura RPD regularnie wizytują ośrodki. „Warunki pobytu są oceniane co do zasady pozytywnie, a zdecydowana większość skarg cudzoziemców dotyczy sądowych decyzji o pozbawieniu ich wolności” – przekazano.

W komunikacie dodano, że RPD podtrzymuje postulat wprowadzenia do ustawy o cudzoziemcach i ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP całkowitego zakazu detencji administracyjnej małoletnich cudzoziemców. "Zdaniem Rzecznika, takie przepisy powinny obowiązywać w całej Unii Europejskiej, niestety w większości państw członkowskich dzieci są wciąż obejmowane detencją" - napisano.

Co ważne, „rzecznik nie odnotował przypadków stosowania przez polską Straż Graniczną metody push-back”. Jak przekazuje biuro RPD - „przekazywanie stronie białoruskiej dotyczy migrantów, którzy po nielegalnym przedostaniu się na terytorium naszego kraju odmawiają ochrony ze strony Polski”.

Potwierdzono wykorzystywanie dzieci przez służby białoruskie i migrantów w celu nakłonienia funkcjonariuszy straży granicznej do odstąpienia od zatrzymania. "Dzieci są m.in. specjalnie rozbierane i wyziębiane" - napisano.

Poinformowano również o odnotowaniu przypadków stosowania przemocy wobec migrantów, a także wobec dzieci, przez funkcjonariuszy białoruskich służb. "Z informacji przekazywanych przez migrantów wynika, że zdarzają się przypadki pobicia i zmuszania do przekraczania granicy z Polską na terenach niebezpiecznych, bagiennych”.

Podziękowania dla straży granicznej

Pawlak wyraził uznanie "dla wszystkich osób i organizacji, które pomagają ludziom, a w szczególności dzieciom i ich rodzinom skrzywdzonym w konflikcie migracyjnym".

Szczególnie podziękował funkcjonariuszom straży granicznej, „którzy chroniąc polskie granice i nasze bezpieczeństwo, udzielają dzieciom migrantów daleko idącej i często wykraczającej poza ich obowiązki pomocy humanitarnej"

Jednocześnie zaznaczył, że bezpodstawne oraz krzywdzące są „medialne ataki na funkcjonariuszy polskiej straży granicznej”, które często są oparte na nieprawdziwych informacjach.

Na koniec Rzecznik Praw Dziecka zaapelował do wszystkich, by „podjęli wspólne działania na rzecz wzmocnienia ochrony polskich granic, wsparcia funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i żołnierzy Wojska Polskiego oraz zapewnienia bezpieczeństwa najsłabszym ofiarom konfliktu migracyjnego – dzieciom i rodzinom, z poszanowaniem międzynarodowego i krajowego prawa”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzecznik Praw Dziecka zabiera głos w sprawie migrantów. Nie odnotował stosowania przez straż graniczną metody push-back - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna