Cztery diecezje katolickie na terenie Podlasia
W Polsce wyróżniamy 41 diecezji terytorialnych kościoła katolickiego. Na terenie Podlasia funkcjonują cztery takie jednostki. Są to:
- Diecezja Białostocka,
- Diecezja Drohiczyńska,
- Diecezja Łomżyńska,
- Diecezja Ełcka.
Zobacz Podlaskie sanktuaria znajdujące się w granicach Diecezji Ełckiej:
Diecezja ełck
Diecezja ełcka jest położona na północno-wschodnim krańcu Polski. Od północy graniczy z Obwodem Kaliningradzkim, od północnego-wschodu graniczy z Litwą i Białorusią. W strukturze kościelnej graniczy z archidiecezją warmińską, archidiecezją białostocką i diecezją łomżyńską. Powierzchnia diecezji to 11.000 km2, a zamieszkuje ją ponad 400 000 mieszkańców. Największe miasta na terenie diecezji ełckiej to:
- Suwałki,
- Ełk,
- Augustów,
- Giżycko.
Zobacz również: Kobiety pielgrzymowały do Sanktuarium w Rajgrodzie
Granice poszczególnych województw w naszym kraju nie pokrywają się z granicami diecezji. Na Podlasiu np. diecezje łomżyńska, drohiczyńska i ełcka funkcjonują również - kolejno - w Mazowieckiem, w Lubelskiem, na Warmii i Mazurach.
Sanktuarium Studzieniczna:
Rodzaje kościołów katolickich
W kościele katolickim można wyróżnić kilka rodzajów świątyń. Są to przede wszystkim:
- Pewne kościoły noszą tytuł bazyliki, ze względu na ich szczególne znaczenie. Niektóre z nich noszą nazwę bazylik większych (np. w Rzymie i dwie w Asyżu), czyli patriarchalnych, gdyż posiadają ołtarz i tron przeznaczone dla papieża. Pozostałe zaś bazyliki nazywamy mniejszymi (np. bazylika jasnogórska czy katedra gnieźnieńska).
- Świątynie nazywamy też katedrami lub archikatedrami. Są to miejsca, w których biskup lub arcybiskup sprawuje liturgię jako głowa diecezji bądź archidiecezji. Są zatem one świątyniami biskupimi, czyli głównymi kościołami, gdzie znajduje się katedra (tj. tron biskupi).
- W diecezjach istnieją też kolegiaty. Są one zazwyczaj większymi i starszymi świątyniami. Znajdują się zwykle przy nich tzw. kapituły kanoników, którzy uświetniają swoją obecnością sprawowaną liturgię i troszczą się o konkretną kolegiatę.
- W niektórych miejscowościach funkcjonują kościoły farne (tzw. fary). Zazwyczaj jest nim główny kościół parafialny na danym terenie.
- Odrębną kategorią są sanktuaria.
Co to jest sanktuarium?
Sanktuarium to miejsce uznawane za święte, często identyfikowane ze świątynią, budowlą wzniesioną na miejscu uznawanym za święte. To miejsca szczególnego kultu, związane z wydarzeniem nadprzyrodzonym, relikwiami lub objawionym wizerunkiem. DO takich miejsc wierni pielgrzymują z prośbą o pomoc, o łaski boże, o cud, ale też z podziękowaniami.
Zobacz także: Trwa 36. Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Jak wygląda dzień z życia pielgrzyma? Zaglądamy na szlak
Kodeks Prawa Kanonicznego dzieli sanktuaria erygowane ze względu na władzę, która je ustanowiła:
- diecezjalne (erygowane przez biskupa diecezjalnego)
- narodowe (przez Konferencję Episkopatu)
- międzynarodowe (przez Stolicę Apostolską).
Zobacz Podlaskie sanktuaria znajdujące się w granicach Diecezji Ełckiej:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?