MKTG SR - pasek na kartach artykułów

S19 Białystok - Sokółka. RDOŚ nie wyda na razie decyzji środowiskowej na odcinek S19 i północną obwodnicę Białegostoku [MAPA, WIZUALIZACJE]

OPRAC.: mat
Kolorem niebieskim zaznaczono odcinek przyszłej S19 Dobrzyniewo Duże - Sokółka
Kolorem niebieskim zaznaczono odcinek przyszłej S19 Dobrzyniewo Duże - Sokółka GDDKiA
Nie zimą, a dopiero późną wiosną mamy poznać decyzję środowiskową ostatniego odcinka podlaskiej S19, który nie jest jeszcze w fazie przetargowej. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska potrzebuje więcej czasu. By m.in. zapewnić społeczeństwu udział w postępowaniu.

Chodzi o 31-kilometrowy odcinek od Sokółki do węzła Dobrzyniewo (w gm. Dobrzyniewo Dużego). To tzw. wariant 5, prowadzący „eskę” po śladzie istniejącej drogi krajowej nr 19 na odcinku Sokółka - obwodnica Wasilkowa. Ta ostatnia zgodnie z planami drogowców ma zostać rozbudowana do parametrów drogi ekspresowej.

Czytaj też: Droga ekspresowa S19. W ramach budowy powstanie druga nitka obwodnicy Wasilkowa

Dzięki takiemu przebiegowi S19 powstanie bliska, północna obwodnica Białegostoku, która przejmie ruch tranzytowy z i do przejścia granicznego w Kuźnicy oraz ruch z DK8 na kierunku do i z Augustowa, wyprowadzając go na drogę ekspresową S8 na węźle Białystok Zachód.

Zobacz w naszej galerii mapę i wizualizacje:

Trasa Sokołka-węzeł Dobrzyniewo to najmniej zaawansowany odcinek podlaskiej części S19. Przez lata politycy nie mogli zdecydować się, którędy ma poprowadzić przyszła droga ekspresowa. Przez długi czas obowiązywał forsowany przez rząd PO-PSL wariant tzw. dużej obwodnicy Białegostoku, czyli trasa Dobrzyniewo Duże-Knyszyn-.Korycin- Sokółka. Omijał on Puszczę Knyszyńską. Z kolei politycy PIS optowali za wariantem po starodrożu dk 19. I na niego białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wysłał 9.03.2020 roku wniosek do RDOŚ o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych inwestycji.

Czytaj też: Tu połączą się S8 i S61

Już wiadomo, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska musi mieć więcej czasu na jego rozpatrzenie. Właśnie poinformowała, że wydanie decyzji w przewidzianym przepisami terminie nie jest możliwe. Pierwotnie ustalono go na październik 2020, a potem koniec stycznia 2021 roku. Teraz został ponownie przesunięty.

- Konieczność oczekiwania na uzupełnienie materiału dowodowego, wystąpienie o opinię do inspekcji sanitarnej, o uzgodnienie do organu właściwego w sprawach ocen wodno-prawnych, zapewnienia udziału społeczeństwa uniemożliwia załatwienie sprawy w terminie określonym przez Kodeks Postępowania Administracyjnego - napisała w obwieszczeniu Beata Bezubik, dyrektor RDOŚ w Białymstoku.

Nowy termin ustaliła na 28 maja 2021 roku.

Ogłoszenie przetargu na odcinek Sokółka-węzeł Dobrzyniewo przedstawiciele GDDKiA zakładają w I kw. 2022 r., a realizację planuje na lata 2024-2025. Gotowe ma być wtedy jego przedłużenie - odcinek Dobrzyniewo Duże-Białystok Zachód (plus fragment Dobrzyniewo-Krynice na dk65, czyli przyszłej S16). Umowa z jego wykonawcą ma wkrótce zostać podpisana. Będzie to konsorcjum firm PORR i Unibep. Za wybudowanie niespełna 11-km odcinka eski ma otrzymać 405 mln zł.

Budowa trasy S61 na odcinku od Wysokiego (woj.warmińsko-mazurskie) do Raczek (woj.podlaskie)

Via Baltica. Zimowe prace na budowie trasy ekspresowej S61. ...

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna