Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są dobre wiadomości dla rolników. Nowe prognozy cen

Barbara Kociakowska [email protected]
Ceny podstawowych artykułów rolnych w najbliższych miesiącach powinny pójść w górę.

Do takiego wniosku doszedł zespół ekspertów powołanych przez prezesa Agencji Rynku Rolnego.

Choć w tym roku zbiory zbóż w Polsce były bardzo dobre, ziarno nie powinno być tanie. A to m.in. za sprawą niskiego poziomu zapasów u tradycyjnych eksporterów zbóż. To jest właśnie jeden z czynników utrzymujących światowe (a także unijne) ceny ziarna na relatywnie wysokim poziomie. Za wzrostem cen przemawia także duży popyt na zboże z UE, w tym także z Polski.

Również w krajach członkowskich, w których zbiory zbóż były słabe, polskie ziarno cieszy się dużym zainteresowaniem. W związku z tym eksperci powołani przez prezesa ARR oceniają, że popyt eksportowy na polskie zboże nadal będzie podtrzymywał ceny ziarna. Przewidują, że w drugiej połowie sezonu 2012/2013 krajowe ceny zbóż mogą nadal wykazywać lekką tendencję wzrostową (ceny pszenicy będą wyższe niż przed rokiem, a żyta niższe).

Mniejsza produkcja i mniejszy popyt
Eksperci mają również dobre prognozy dla rynku trzody. Największy wpływ na wysokość krajowych cen skupu żywca wieprzowego będzie miał pogłębiający się spadek produkcji trzody chlewnej w Polsce i w Unii Europejskiej. Jednak przewidywany wzrost cen mięsa i żywca wieprzowego będzie ograniczany barierą popytu. Zgodnie z oceną zespołu ekspertów, po jesienno-zimowym spadku, ceny skupu żywca wieprzowego wzrosną w okresie wiosenno-letnim i będą kształtować się na poziomie zbliżonym lub nieco wyższym niż w analogicznych miesiącach 2012 r.

Z informacji KE wynika, że w 2012 r. unijna produkcja wołowiny i cielęciny mogła być o 5 proc. mniejsza niż w roku poprzednim. W 2013 r. w UE spadkowy trend w produkcji wołowiny najprawdopodobniej będzie kontynuowany.

Wołowina będziew cenie

Natomiast ostatnie dostępne dane GUS dotyczące pogłowia bydła wskazują na wzrost liczebności w Polsce bydła opasowego. Zgodnie z tymi informacjami w końcu czerwca 2012 r. krajowe pogłowie bydła młodego (w wieku 1-2 lat) było o 3,4 proc. większe niż przed rokiem. Zgodnie z prognozami Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-Państwowego Insytutu Badawczego, w pierwszym półroczu 2013 r. produkcja żywca wołowego powinna wynieść 360 tys. ton (185 tys. ton w.b.c.), o 3 proc. więcej niż rok wcześniej.

Przewidywany spadek unijnej produkcji wołowiny w 2013 r. oraz wysokie światowe ceny wołowiny w efekcie rosnącego popytu na to mięso (m.in. ze strony USA, Kanady, Rosji, państw Bliskiego Wschodu, Indonezji i innych krajów azjatyckich) prawdopodobnie spowodują, że ceny bydła w UE utrzymają się na wysokim poziomie. Z uwagi na to, że około 80 proc. wołowiny produkowanej w Polsce jest kierowane na eksport (przede wszystkim do państw UE), w pierwszym półroczu 2013 r. wysokie ceny unijne będą sprzyjały utrzymywaniu się wysokich cen wołowiny również w kraju.

Przerzucimy się na drób

Skorzystają na tym m.in. producenci brojlerów. Przewidywane, w pierwszej połowie 2013 r., wysokie ceny mięsa wieprzowego i wołowego będą sprzyjały wzrostowi cen kurcząt brojlerów. Z kolei czynnikiem osłabiającym wzrost cen krajowych kurcząt brojlerów będzie rosnąca produkcja mięsa drobiowego.

Natomiast ceny mleka surowego w pierwszym kwartale 2013 r. mogą kształtować się nieco poniżej poziomu z tego samego okresu 2012 r., natomiast w drugim kwartale mogą być o 2-9 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2012 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna