Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są jak rozlana farba na wodzie, a parzą jadem

(bieb)
Uwaga sinice! Zakaz kąpieli na plaży Starych Juchach.

Kąpiel w opanowanym przez sinice zbiorniku może zakończyć się co najmniej paskudną wysypką. Ale te jednokomórkowce mogą też uszkodzić wątrobę i układ nerwowy. Groźne cyjanobakterie opanowały kąpielisko w Starych Juchach nad jez. Jędzelewo.

Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Ełku ma obowiązek badania wody tylko w sześciu kąpieliskach.

Mnożą się w nagrzanej wodzie
I to właśnie pracownicy sanepidu odkryli 29 lipca sinice w zatoczce jeziora Jędzelewo.
- Teraz badamy wodę co dwa tygodnie, sinice nie ustępują. Te cyjanobakterie rozmnażają się najbardziej przy wysokich temperaturach i w stojącej wodzie - mówi Wiesława Małyszko, kierownik wydziału higieny komunalnej w PSEE.

Na plaży w Starych Juchach pojawiła się tablica z zakazem kąpieli. - Kontakt z taką wodą to duże ryzyko. Przekonała się o tym kobieta, która po kąpieli z sinicami miała całą skórę w bolesnej wysypce - przestrzega Małyszko.

Laboratorium PSEE bada także raz na miesiąc wodę z kąpielisk w Woszczelach, Malinówce, Szeligach i Gutach Rożyńskich. Częściej, bo raz na dwa tygodnie, sprawdza się czystość wody w miejskim kąpielisku w Ełku.

- Wszędzie tam woda jest dobrej jakości i nadaje się do kąpieli. Ełczanie mogą co prawda narzekać na mętną wodę w Jeziorze Ełckim, ale i tu spełnione są wymagania bakteriologiczne i fizykochemiczne - mówią pracownicy sanepidu.

Zakwit sinic przybiera obraz rozlanej na wodzie farby, zielonej lub niebieskiej. Już to powinno być przestrogą dla kąpiących się.

Zsiniejesz po kontakcie z sinicami
Te ni to bakterie, ni to glony wydzielają do wody groźne toksyny, które mogą powodować zatrucia pokarmowe. Wystarczy zachłysnąć się zakażoną wodą, żeby pojawiły się mdłości i wymioty, biegunka, bóle brzucha, wzdęcia, przykurcz mięśni gładkich i kolka. Toksyny sinic uszkadzają wątrobę i układ nerwowy. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę, czasem nawet drżenie mięśni czy utrudnienia w oddychaniu. Jeśli już wystąpiły takie objawy, potrzebna jest pomoc lekarska.

Barwniki sinic wywołują zaś przy kontakcie ze skórą człowieka stan zapalny (rumień), pokrzywkę i wypryski. Pokrzywka może przybrać formę zlewających się pęcherzy. Sinice mogą też spowodować zapalenie spojówek i gałki ocznej, uszkadzać szpik kostny, wywoływać niepokój i stany lękowe.
Niebezpieczne dla zdrowia kąpiących się są także bakterie coli. Sanepid sprawdza kąpieliska także pod tym kątem.

- Nie ma takich skażeń, a i problem z sinicami też wystąpił po raz pierwszy od wielu lat. Za mało jednak jeszcze jest u nas kąpielisk, które spełniają europejskie standardy - twierdzi Wiesława Małyszko.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna