Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są już listy kandydatów. Oni mają apetyt na Wiejską

Katarzyna Chojnowska [email protected]
Archiwum
Nieco ponad miesiąc mają kandydaci na posłów i senatorów na przekonanie do siebie mieszkańców Warmii i Mazur.

Ekonomiści, urzędnicy, prawnicy, ale tez rolnicy, mechanicy, emeryci zootechnik czy krawcowa. 153 osoby powalczą 9 października o nasze glosy. Choć połowę okręgu 35 stanowią Mazury, zaledwie 46 mieszkańców tego zakątka województwa trafiło na wyborcze listy.

Wśród nich znaleźli się m.in. burmistrz Giżycka, podsekretarz stanu w ministerstwie edukacji i wojewoda warmińsko-mazurski.

Podpisy zbierali do ostatniej chwili

Na zebranie wystarczającej liczby podpisów na listach poparcia komitety miały czas do 30 sierpnia. Nie było to jednak łatwe. Aby zarejestrować listę do Sejmu, potrzebnych ich było aż 5 tysięcy, do Senatu - 2 tysiące. Na ulicach miast stanęły niewielkie namioty, w których kandydaci i ich zwolennicy namawiali przechodniów do złożenia podpisu.

W tym roku niechętnie zostawialiśmy swoje podpisy na listach, szczególnie, że w wielu przypadkach do ostatniego dnia nie było wiadomo, kto się na nich znajdzie. Efekt był taki, że większość komitetów z rejestracją czekała do ostatniego dnia. Udało się to ośmiu z nich.

Wystartują debiutanci i sejmowi wyjadacze

Z Ełku na wiejską wybiera się 15 osób. Na listach znaleźli się także obecni posłowie. Andrzej Orzechowski wystartuje z drugiej pozycji na liście Platformy Obywatelskiej, Wojciech Kossakowski z Prawa i Sprawiedliwości - na czwartej. Ełczanin Tomasz Makowski poprowadzi kandydatów Ruchu Palikota. Natomiast najwięcej, bo aż pięciu ełczan zlazło się na liście Polskiej Partii Pracy.

O miejsce w Sejmie powalczy także siedmiu mieszkańców powiatu giżyckiego. Wśród nich znaleźli się m.in. burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska (PO), giżycki radny, kierownik KRUS-u Wojciech Iwaszkiewicz (SLD), wójt gminy Giżycko Andrzej Sieroński oraz wicestarosta Wacław Strażewicz (PSL).
Mocną reprezentację stanowią także gołdapianie. Stąd do Sejmu wybierają się m.in. wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski (PSL) czy radna powiatowa Barbara Senda (PiS).

Natomiast z Olecka na Wiejskiej chcieliby się znaleźć m.in. Robert Leszczyński i najsłynniejszy olecki apostata Zbigniew Kaczmarek (Ruch Palikota) czy przewodniczący oleckiego koła PO Grzegorz Makarewicz. Mieszkańców Pisza chcą natomiast reprezentować minister Zbigniew Włodkowski (PSL), przedsiębiorca Andrzej Sulewski i powiatowy radny Jerzy Małecki (PiS).

Zacięta walka czeka również przyszłych senatorów. O nasze głosy powalczy sześciu kandydatów. Z ramienia PiS wystartuje warszawski adwokat Bogdan Borkowski. PSL reprezentować będzie Krzysztof Hećman, o reelekcję powalczy także Marek Konopka z PO. W wyścigu do Senatu wystartują także popierany przez SLD Stanisław Tołwiński oraz niezależny kandydat Wiesław Domian. Wyborców będzie chciał także przekonać do siebie Piotr Gajewski, który do Izby Wyższej parlamentu kandyduje w ramach inicjatywy Obywatele do Senatu.

Wyborczy kalendarz odlicza dni

Wybory odbędą się w niedzielę 9 października. Zanim jednak wybierzemy swoich przedstawicieli w parlamencie, warto pamiętać, by załatwić kilka niezbędnych formalności. 18 września mija termin zgłaszania przez osoby niepełnosprawne zamiaru głosowania korespondencyjnego. Do 29 września wyborcy niepełnosprawni oraz ci, którzy skończyli 75 lat mogą złożyć w urzędzie gminy wniosek o głosowanie przez pełnomocnika. Osoby, które przebywają czasowo na terenie danej gminy, muszą do 4 października złożyć wniosek o dopisanie do listy wyborców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna