Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na poprawę standardów życia w podlaskich miastach i gminach

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Są pieniądze na poprawę standardów życia w podlaskich miastach i gminach
Są pieniądze na poprawę standardów życia w podlaskich miastach i gminach Archiwum
Kolejne gminy otrzymały dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki niemu dziewiętnaście samorządów zrealizuje projekty za prawie 20 milionów złotych.

Tym razem wartośćc finansowej pomocy województwa podlaskiego sięga niemal 16 mln zł. - Mam nadzieję, że środki, które przekazujemy w dobre ręce na dobre projekty zostaną szybko spożytkowane. I będą z nich korzystały lokalne społeczności - mówił wicemarszałek Maciej Żywno.

Jak zwykle część dotacji dotyczyła odnawialnych źródeł energii. Np. 2 kolektory słoneczne podgrzeją wodę w zespole szkół i w urzędzie gminy w Bargłowie Kościelnym, a 4 panele fotowoltaiczne wytworzą energię dla punktu przedszkolnego i oczyszczalni ścieków. W fotowoltaikę zainwestowała też firma Dorota Stasiełuk - Stacja Paliw. Instalacje w Korycinie i Suchowoli zapewnią tańszą energię na dwóch stacjach benzynowych należących do firmy.

Spore inwestycje poczyni też gm. Mały Płock. Po pierwsze, zagospodaruje teren i zbuduje siłownię pod chmurką przy swojej szkole. Po drugie przy GOK-u pojawią się m.in. chodniki, plac zabaw i grill, natomiast we wsi Rogienice Wielkie siłownia i plac zabaw.

S8 z Białegostoku do Warszawy wreszcie gotowa. To historyczna chwila (zdjęcia)

Z kolei Stawiski zaplanowały rewitalizację parku. Projekt przewiduje budowę tzw. małej architektury, utwardzonych ścieżek i placów, montaż nowego oświetlenia i remont pomnika. Jak powiedział burmistrz Stawisk Krzysztof Rafałowski, wszystko dlatego, żeby miasto stało się bardziej atrakcyjne dla turystów.

Białostocka Fundacja Dialog zrealizuje projekt pomocowy "Druga szansa". Obejmie on wsparciem 50 osób, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Skorzystają one z porad psychologicznych, zawodowych i szkoleń. Będą się też uczyć m.in. gastronomii i krawiectwa.

Natomiast w przedszkolu "Kraina Marzeń" w Czarnej Białostockiej zostanie utworzonych 47 miejsc. W tym celu obecna siedziba zostanie przebudowana i rozbudowana. Powstaną nowe sale dydaktyczne, a także aż trzy place zabaw: dwa małe na piasku i jeden duży na trawie.

Z dotacji z RPO skorzysta także Stowarzyszenie „Nasza Suwalszczyzna”, która chce integrować m.in. zawodowo osoby zagrożone ubóstwem wykluczeniem społecznym. W zajęciach weźmie udział 50 mieszkańców powiatów: miasta Suwałki, suwalskiego, augustowskiego, sejneńskiego (gm. Puńsk i miasta Sejny) oraz grajewskiego i będzie mogła skorzystać ze stworzonego dla niej sposobu powrotu do aktywnego życia społecznego i zawodowego.

W przypadku powiatu sokólskiego adresatami projektu będzie 25 rodzin zastępczych oraz 45 dzieci i młodzieży, przebywających w tych rodzinach, z powiatu sokólskiego. Są to osoby zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Projekt ma wzmocnić kompetencje opiekuńczo-wychowawcze rodziców. Dzieci zostaną objęte opieką. Trzech pracowników ośrodka pomocy rodzinie przejdzie szkolenie, by lepiej opiekować się podopiecznymi. Powstanie również Specjalistyczny Punkt Wsparcia Rodzinnej Pieczy Zastępczej.

Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze w Krynicach koło Białegostoku, oddane do użytku 23 grudnia 1962 roku.

RTCN Krynice. Zobacz jak powstawał najwyższy obiekt w wojewó...

WIDEO: Białystok. Wesele syna Zenka Martyniuka. Daniel Martyniuk wziął ślub z Eweliną. Na imprezę zaproszono 250 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna