Sąd dzieli majątek

(d)
Alicja Surel, radca prawny
Alicja Surel, radca prawny Archiwum
Udostępnij:
W środę gościliśmy w naszej redakcji Alicję Surel, radcę prawnego. Odpowiadała ona na wiele pytań naszych Czytelników.

Chcę wnieść do sądu sprawę o ustanowienie rozdzielności majątkowej i podział naszego majątku. Czy mogę ubiegać się o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym i żądać nierównego podziału, jeśli mąż od kilku lat nie ma pracy, nadużywa alkoholu, nie interesuje się domem ani dziećmi?

- Zasadą wynikającą z art. 43 § Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest równy udział małżonków w majątku wspólnym. Jednak z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w jakim każdy z nich przyczynił się do jego powstania.

Jak wynika z orzecznictwa sądów powszechnych i SN, za ważny powód, mogący stanowić przesłankę dla ustalenia nierównych udziałów w majątku małżonków, winna być uważana okoliczność, która sprzeciwiałaby się przyznaniu jednemu z nich korzyści z tej części majątku wspólnego, do powstania której ten małżonek się nie przyczynił. Należy mieć na względzie całokształt postępowania małżonków w trakcie małżeństwa, a więc każde ich działania służące wypełnianiu obowiązków, związanych z utrzymaniem rodziny, a mogące mieć wpływ na majątek objęty wspólnością małżeńską. Za ważny powód może zatem zostać uznane też zachowanie, które prowadzi do roztrwonienia majątku - np. alkoholizm, hazard.

Natomiast stopień przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego ustalany jest na podstawie weryfikacji ich działań zmierzających do powiększania majątku, a więc w oparciu o wysokość zarobków czy sposób gospodarowania finansami, ale i przy uwzględnieniu rozkładu ciężaru obowiązków wychowawczych i osobistej pracy na rzecz utrzymania rodziny.

Sam fakt osiągania przez jednego z małżonków wyższego wynagrodzenia nie jest wystarczającą przyczyną ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym. Na ocenę, w jakim stopniu małżonek przyczynił się do powstania majątku wspólnego, wpływ ma też nakład osobistej pracy przy wychowywaniu dzieci i prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego.

Reasumując: jeśli zachodzą ważne powody, każdy z małżonków może domagać się ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym. Żądając ustanowienia nierównych udziałów, małżonek powinien wystąpić z wnioskiem do sądu, gdyż ewentualne postępowanie nie jest prowadzone z urzędu. Sąd z urzędu ma obowiązek jedynie ustalić rzeczywisty skład i wartość majątku wspólnego. Takie sprawy rozpatrywane są w postępowaniu nieprocesowym.

Wniosek o ustalenie nierównych udziałów powinien - poza samym żądaniem - zawierać również uzasadnienie i przytoczenie dowodów, mających wykazać jego zasadność, a więc dowodów potwierdzających okoliczności, na podstawie których taki wniosek jest formułowany.

Podkreślenia wymaga fakt, iż - zgodnie z Kodeksem cywilnym - to osoba składająca wniosek ma udowodnić zaistnienie przesłanek warunkujących możliwość ustalenia przez sąd nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie