MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sądny dzień dla kierowców! Dziś łatwo o mandat!

Paweł Piątek
W dniu dzisiejszym policjanci wezmą udział w ogólnokrajowych działaniach „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Dodatnie temperatury spowodowały, że na drogach pojawili się użytkownicy rowerów, hulajnóg elektrycznych oraz innych urządzeń. Policjanci drogówki zapowiadają, że dziś ich szczególną kontrolą będą się cieszyć przejścia dla pieszych.
W dniu dzisiejszym policjanci wezmą udział w ogólnokrajowych działaniach „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Dodatnie temperatury spowodowały, że na drogach pojawili się użytkownicy rowerów, hulajnóg elektrycznych oraz innych urządzeń. Policjanci drogówki zapowiadają, że dziś ich szczególną kontrolą będą się cieszyć przejścia dla pieszych. Paweł Skraba
Dzisiaj policjanci wezmą udział w ogólnokrajowych działaniach „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Dodatnie temperatury spowodowały, że na drogach pojawili się użytkownicy rowerów, hulajnóg elektrycznych oraz innych urządzeń. Policjanci drogówki zapowiadają, że dziś ich szczególną kontrolą będą się cieszyć przejścia dla pieszych.

Pieszy, kierujący rowerem, hulajnogą, jadący na deskorolce lub korzystający z urządzeń transportu osobistego, należą do niechronionych uczestników ruchu drogowego. W przypadku zderzenia z samochodem, następstwa mogą być tragiczne.

Dziś w rejonie przejść dla pieszych należy spodziewać się większej ilości funkcjonariuszy. Zwrócą oni szczególną uwagę na wykroczenia wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci będą reagować również na wykroczenia pieszych. Do ich najczęstszych grzechów należy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przechodzenie przez jezdnię w miejscach zabronionych oraz korzystanie z urządzeń elektronicznych w sposób ograniczający możliwość obserwacji otoczenia.

W działaniach wezmą udział policjanci należący do grupy SPEED. Ich pojazdy, wyposażone w wideorejetratory, będą poruszać się na terenie całego województwa. Granice administracyjne powiatów nie obowiązują w przypadku grupy SPEED, więc może się zdarzyć, że patrol z terenu np. Gdańska, będzie patrolować ulice Tczewa.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym obecnie prawem, jednorazowo aż 15 punktów karnych można dostać m.in. za:

  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi;
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu;
  • niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia.

Obecnie limit punktów karnych wynosi 24 punkty. Po uzyskaniu takiej liczby kierowcy zostaje odebrane prawo jazdy. Aby je odzyskać związane jest to z koniecznością przejścia badania psychologicznego oraz wzięcia udziału w egzaminie sprawdzającym. Kierujących posiadających prawo jazdy krócej niż rok, obowiązuje limit 20 punktów karnych. W tym przypadku, po jego przekroczeniu, uprawnienia zostaną cofnięte.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sądny dzień dla kierowców! Dziś łatwo o mandat! - Motofakty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna