Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Salon Mediacji w Białymstoku pomoże w szukaniu rozwiązań przy spornych sprawach

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Uczestnicy spotkania zgodnie twierdzili, że Salon Mediacji jest cenną inicjatywą
Uczestnicy spotkania zgodnie twierdzili, że Salon Mediacji jest cenną inicjatywą Donata Żmiejko
Mediacje przy rozwiązywaniu sporów pozwalają zaoszczędzić pieniądze, nerwy stron w nich uczestniczących i są mniej czasochłonne od procesów sądowych. Nowo powstały w Białymstoku Salon Mediacji ma być platformą umożliwiającą cykliczne spotkania wszystkich osób zainteresowanych ideą mediacji oraz jej zastosowaniem w praktyce.

W Sądzie Okręgowym w Białymstoku w piątek rozpoczął działalność Salon Mediacji. To będzie miejsce wymiany doświadczeń osób zajmujących się mediacją, wszystkich zainteresowanych ideą mediacji – sędziów, radców prawnych, adwokatów, przedsiębiorców, policji, wykładowców akademickich. Właśnie w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele tych zawodów. Salony mediacji działają już w sądach okręgowych m.in. w Gdańsku, Warszawie i Poznaniu.

- To miejsce będzie platformą umożliwiającą cykliczne spotkania - raz w kwartale - i od osób, które będą ich uczestnikami zależy, jaką formułę przybierze. Może to być miejsce jak Hyde Park, może to być miejsce warsztatowe czy miejsce spotkań na wzór seminarium, czy też ambitnych konferencji - mówiła Jolanta Korwin-Piotrowska, prezes Sądu Okręgowego w Białymstoku.

Mediacje to alternatywne w stosunku do sądów metody rozwiązywania sporów dotyczących spraw gospodarczych czy cywilnych. Postępowanie mediacyjne prowadzi się w sposób bezstronny i poufny. Pozytywnymi aspektami w procesie mediacji jest wypracowanie przez strony przy udziale mediatora satysfakcjonującej ugody. Jak powiedziała sędzia Joanna Toczydłowska, która w białostockim sądzie jest koordynatorem ds. mediacji, podczas tych cyklicznych spotkań chodzi o dyskusje i szukanie praktycznych rozwiązań dla zastosowania alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów i wymianę dobrych praktyk mediacyjnych. Spotkania dadzą możliwość wyjaśnienia różnych problemów, które się pojawiają w postępowaniach mediacyjnych.

- Mediacja jest jedną z najważniejszych metod rozwiązywania sporów, jest skuteczna i powinna być jak najczęściej stosowana – przekonywała dr Agnieszka Zemke-Górecka, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku i prezes Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. – Potrzebna jest edukacja o korzyściach wynikających z alternatywnych form rozwiązywania sporów. O mediacjach już w szkołach należy zacząć uczyć.

Podczas spotkania prof. Mariusz Popławski, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku poparł tezę o potrzebie upowszechniania mediacji. Powiedział o projekcie wprowadzenia obligatoryjnych zajęć dla studentów Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku z alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów.

Uczestnicy spotkania zgodnie twierdzili, że Salon Mediacji jest cenną inicjatywą.

- W mediacjach pojawiają się problemy i możliwość spotkania się z osobami zainteresowanymi ideą mediacji oraz wzajemnego poznania się i wspierania się przyniesie pozytywne efekty - powiedziały mediatorki - Grażyna Duchnowska i Edyta Wasiluk-Ostrowska.

Chociaż w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie mediacją i przybyło spraw kierowanych do mediacji, to nadal w społeczeństwie nie ma powszechnego przekonania do współpracy z mediatorami i zawierania ugody w spornych sprawach. Na przykład w Białymstoku w pierwszym półroczu tego roku w Sądzie Okręgowym w Białymstoku było 65 spraw cywilnych kierowanych do mediacji i skutecznie zakończonych ugodą (to 1 proc. wszystkich spraw) i 44 sprawy gospodarcze.

https://wspolczesna.pl/tarapaty-finansowe-dlug-sam-nie-zniknie-ale-nie-zalamuj-rak-radzimy-jak-wyjsc-z-zadluzenia/ar/c3-13419172

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna