Samorząd rolniczy na wzór francuski

Barbara Kociakowska [email protected]
Udostępnij:
Choć w ciągu tych lat izba trochę się zmieniła, nie zmieniły się jej podstawowe cele i zadania - przede wszystkim opiniowanie ustaw i rozporządzeń. Na początku były trzy izby rolnicze: białostocka, łomżyńska i suwalska. Po reformie administracyjnej powstała - podlaska. - Można powiedzieć, że my byliśmy pionierami - mówi Szczepan Zalewski, prezes Łomżyńskiej Izby Rolniczej w latach 1996-99. Bardzo dobrze wspomina tamte czasy. Twierdzi, że przede wszystkim łatwiej się współpracowało, bo środowisko rolnicze było bardziej jednorodne. W byłym województwie łomżyńskim większość gospodarstw zajmowała się produkcją mleka, było wielu młodych rolników. - A średnią powierzchnię gospodarstwa mieliśmy największą w kraju - opowiada Szczepan Zalewski. - Wynosiła około 12 hektarów.

Opiniują i walczą o interesy rolników

Dla wszystkich trzech izb wzorem był francuski samorząd rolniczy. Każda z nich współpracowała z jakąś izbą francuską. Dzisiaj Podlaska Izba Rolnicza jest o wiele większa. Ma około 250 delegatów.
- Jest to bardzo duży twór i już trudniej jest wypracować wspólne zdania - podkreśla były prezes. - Tym bardziej, że różnice pomiędzy poszczególnymi gminami województwa są bardzo duże. Jedna część województwa stawia na ekologię i agroturystykę, inna na intensywną produkcję rolniczą.
- Podstawowe cele i zadania izby rolniczej się nie zmieniły - podkreśla Grzegorz Leszczyński, obecny prezes PIR. - Nadal naszym głównym zadaniem jest opiniowanie ustaw i rozporządzeń. Współpracujemy z samorządami i organizacjami rolniczymi.
Na przykład ostatnio samorząd rolniczy zajmował się ważną dla rolników sprawą - składek zdrowotnych płaconych przez rolników.
Prezes przyznaje, że kompetencje izb rolniczych nie są duże.
- Ale będziemy walczyć o ich zwiększenie - zapewnia. - Będziemy starali się tworzyć lobbing rolniczy.
Jak dodaje, w województwie podlaskim zostało powołane Forum Rolnicze, w skład którego weszły związki rolnicze: Solidarność RI, Samoobrona, Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz związki branżowe. Stało się to przy okazji spotkania w sprawie reformy wspólnej polityki rolnej (wspólne stanowisko wszystkich organizacji zostało wysłane do premiera).
Z wyliczeń pracowników izby wynika, że PIR w ciągu tych 15 lat sporządziła około 5 tys. opinii w sprawach ważnych dla rolnictwa, a szczególnie podlaskiego. Dzięki temu udało się np. doprowadzić do zmiany aktów prawnych dotyczących zasad gospodarowania na terenach ONW oraz kwotowania mleka. Ostatnio sukcesem zakończyła się batalia o zmianę przepisów dotyczących uboju gospodarczego.
Grzegorz Leszczyński życzyłby izbie lepszej współpracy ze szkołami rolniczymi.
- We Francji szkoły rolnicze współpracują z izbami przy ustalaniu programu kształcenia - tłumaczy. - A nas nikt nie chce słuchać.
Jak mówi, to ważne, żeby szkoła przygotowała odpowiednio młodych ludzi do pracy we własnych gospodarstwach. Rolnicy wiedzą, jakich umiejętności brakuje dzieciom kończącym szkoły.

Zasłużeni odznaczeni

Jubileusz piętnastolecia Podlaskiej Izby Rolniczej przyciągnął wielu oficjeli, obecny był m.in. wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk. Wręczył on odznaczenia honorowe, resortowe - zasłużony dla rolnictwa. Otrzymali je: Ryszard Łapiński, Bogumiła Roszczyk-Parzych, Maria Gwiazdowska, Agnieszka Artemiuk, Janina Henryka Mioduszewska, Krzysztof Szaciło, Marek Siniło, Marek Bukrewicz, Bogdan Kołakowski, Jarosław Piechociński. Medale okolicznościowe przyznała też Podlaska Izba Rolnicza - za wybitne zasługi. Otrzymali je wieloletni działacze: Bożena Jelska- Jaroś, Jadwiga Drewnowska, Witold Grunwald, Bogdan Bujnowski, Jan Stanisław Wdowiak, Olgierd Palanis, Krzysztof Tołwiński, Jan Zelkowski, Tomasz Gietek, Zbigniew Dembowski.
Od wczoraj Podlaska Izba Rolnicza posiada też swój sztandar.
- Dla rolniczej społeczności sztandar ten stanie się symbolem Małej Ojczyzny, którą jest województwo podlaskie i podlaska wieś - mówi Grzegorz Leszczyński. - Motto: "W służbie podlaskiemu rolnictwu" ma być inspiracją do aktywnego i skutecznego działania na rzecz rolników Podlasia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie