Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd. Umowy z dotacjami na 760 tys. zł na rozwój obszarów wiejskich w Podlaskiem

Opr. Andrzej Matys
Dzięki 760 tys. zł 18 partnerów (m.in. lokalne grupy działania, koła gospodyń wiejskich, ośrodki kultury oraz ośrodki doradztwa rolniczego) Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich zrealizuje projekty, które znacząco poprawią jakość życia na podlaskich wsiach.
Dzięki 760 tys. zł 18 partnerów (m.in. lokalne grupy działania, koła gospodyń wiejskich, ośrodki kultury oraz ośrodki doradztwa rolniczego) Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich zrealizuje projekty, które znacząco poprawią jakość życia na podlaskich wsiach. UMWP w Białymstoku
Warsztaty rękodzielnicze i kulinarne, wizyty studyjne i pomysły promujące lokalne ekologiczne produkty. Takie projekty służące rozwojowi wsi zrealizują partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, dzięki dotacjom z samorządu województwa. We wtorek (25.04) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie umowy z 18. partnerami podpisał wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

To już siódmy konkurs w ramach KSOW. Partnerzy sieci reprezentują różne środowiska: lokalne grupy działania, gminne ośrodki kultury czy ośrodki doradztwa rolniczego.

Od wspólpracy do wymiany informacji

Jak podkreślił wicemarszałek konkurs jest bardzo ważny dla rozwoju obszarów wiejskich: – Najważniejszą korzyścią z tego naboru będzie nawiązywanie relacji międzyludzkich i budowanie tych relacji między województwami naszego kraju – powiedział Sebastian Łukaszewicz.

Czytaj również:

Dodał, że właśnie takim projektem (27 tys. zł dotacji) jest ten przez Powiat Białostocki, który zakłada naukę produkowania kosmetyków i środków czystości na bazie lokalnych zasobów naturalnych. Przy jego realizacji będą współpracowały koła gospodyń wiejskich, młodzież i społeczność terenów wiejskie.

– Ponadto zostanie wydany katalog z przepisami na naturalne kosmetyki i środki czystości motywujący do rozwijania umiejętności, każdy będzie mógł z tego korzystać – podkreślał wicemarszałek.

UMWP - dotacje. Umowy na finansowe wsparcie dla pomysłów kre...

Wiele ciekawych pomysłów

Dotacje zasilą również projekty nieinwestycyjne, m.in. warsztaty, krajowe wyjazdy studyjne i promocji produktów lokalnych. Dofinansowanie na jeden z nich otrzyma Podlaska Izba Rolnicza.

– Nasze projekty służą edukacji, poznawaniu nowych tematów, jak również integracji środowiska wiejskiego. Cieszę, że tyle inicjatyw znalazło uznanie i będą teraz realizowane – podkreślał Marek Siniło, wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

Izba zorganizuje konkurs na najlepszą pracę stylistyczną nt. roli pszczół w przyrodzie. Konkurs skierowany będzie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz szkół rolniczych w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich.

Gminne Centrum Kultury w Dubinach (dotacja 13 tys. zł) zrealizuje cykl warsztatów rękodzielniczych. Ich uczestnicy dowiedzą się, jak wyplatać wiklinowe i słomiane kosze czy jak wykonać makatkę. Natomiast najmłodsi będą mogli budować domki dla pszczół.

– Myślę, że nasze działania bardzo dobrze wpiszą się w poprawę relacji społecznych, więzi międzyludzkich, czyli coś, czego bardzo potrzeba w tym czasie – mówiła Magdalena Kowalska z Gminnego Centrum Kultury w Dubinach.

Rolnictwo musi być nowoczesne

Z kolei Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Podlaskiego (30 tys. zł dotacji) zorganizuje konferencję o innowacyjnych rozwiązaniach w rolnictwie. Mają z niej skorzystać mieszkańcy terenów wiejskich, lokalni producenci, młodzi przedsiębiorcy i osoby prowadzące działalność rolniczą i pozarolniczą.

Czytaj również:

– Będziemy mogli podzielić się wiedzą ze środowiskiem wiejskim, przede wszystkim z sołtysami, na temat innowacyjności w rolnictwie. Myślę, że ta wiedza zostanie z pożytkiem wykorzystana przez naszych rolników – zapewnił Stanisław Małachwiej ze stowarzyszenia.

Promocja, innowacja i aktywizacja

Sieć KSOW działa m.in. na rzecz informowania społeczeństwa o możliwym wsparciu finansowym, promowania innowacji w rolnictwie oraz aktywizacji mieszkańców wsi. W strukturach KSOW znajduje się sekretariat regionalny działający przy urzędzie marszałkowskim. Oprócz tego działania na rzecz innowacji w rolnictwie wdrażane są przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego.

Czytaj również:

Przyznane dotacje pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pożar w rozlewni gazu w Głogowie - tak doszło do wypadku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Samorząd. Umowy z dotacjami na 760 tys. zł na rozwój obszarów wiejskich w Podlaskiem - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna