Saniki. Są pieniądze na lotnisko

  Saniki. Są pieniądze na lotnisko

  Wojciech Jakubicz

  Gazeta Współczesna

  Gazeta Współczesna

  Saniki. Są pieniądze na lotnisko

  ©sxc.hu

  Zarząd Województwa Podlaskiego zadecydował o dofinansowaniu budowy lotniska pod Tykocinem.
  Saniki. Są pieniądze na lotnisko

  ©sxc.hu

  Sądzę, że ta decyzja zarządu raz na zawsze przetnie spekulacje, że są jakieś problemy z finansowaniem budowy lotniska regionalnego - stwierdził w piątek Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego. - Kwota, którą zabezpieczyliśmy pokrywa 90 proc. kosztów kwalifikowanych.

  Ponad 350 mln złotych pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Samorząd województwa będzie musiał dołożyć do tej kwoty około 35 mln złotych w ciągu kilku lat.

  - To kwota, na wydanie której jesteśmy dobrze przygotowani - dodał marszałek Dworzański. - Już w projekcie przyszłorocznego budżetu na ten cel przeznaczamy 11 mln złotych.

  Tymczasem to, czy lotnisko powstanie pod Tykocinem, w okolicy miejscowości Saniki, wcale nie jest przesądzone. Jeszcze wiosną na jego budowę w tej lokalizacji zgodziła się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku.

  Tę decyzję zaskarżyło jednak kilka organizacji ekologicznych i niektórzy właściciele gruntów na których miałyby powstać regionalny port lotniczy.

  Sprawa trafiła do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, która ma zadecydować czy utrzyma decyzję środowiskową wydaną przez białostocką RDOŚ czy też ją odrzuci.

  - Czekamy na decyzję GDOŚ, ale jednocześnie prowadzimy działania, na które pozwala nam prawo - stwierdził Jarosław Dworzański. - Stąd decyzja o zabezpieczeniu środków na budowę lotniska. Jestem dobrej myśli. Gdybyśmy naruszyli prawo Dyrekcja Generalna wydałaby niezwłocznie decyzję negatywną, a tak się przecież nie stało.

  Urząd Marszałkowski w Białymstoku ma już przygotowane studium wykonalności, a wkrótce mają być gotowe procedury podchodzenia do lądowania i startu samolotów.

  Budowa regionalnego portu lotniczy pod Tykocinem ma się rozpocząć w 2012, a zakończyć w 2015 roku. W pierwszym roku funkcjonowania, wedle szacunków Urzędu Marszałkowskiego, obsłuży 12 tys. pasażerów, a w 2020 r. - 145 tys.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.wspolczesna.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  stronaZDROWIA24 - Tu znajdziesz wszystko o zdrowiu

  stronaZDROWIA24 - Tu znajdziesz wszystko o zdrowiu

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)