Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z gitarą, ze śnieżynką, nawet ciemnoskóry - tłum Mikołajów niesie prezenty

Agnieszka BIAŁEK - MADETKO
W ofercie kieleckiej firmy "Wytwórnia marzeń” jest między innymi taki Mikołaj. Mieszka w Kielcach, często z jego usług korzystają szkoły językowe.
W ofercie kieleckiej firmy "Wytwórnia marzeń” jest między innymi taki Mikołaj. Mieszka w Kielcach, często z jego usług korzystają szkoły językowe. www.wytworniawrazen.pl/
6 grudnia to dzień, gdzie niemal każdy czeka na prezent. Dziś wielu pomysłowych ludzi ma pełne ręce roboty. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w województwie świętokrzyskim.

Ile zarabia Święty Mikołaj?

Ile zarabia Święty Mikołaj?

Bycie świętym Mikołajem to opłacalne zajęcie. W zależności od długości, charakteru wizyty, ilości dzieci i jej terminu osoba wcielająca się w rolę świętego może zarobić od 50 do nawet 200 złotych za pojedyncze spotkanie. Za około 20-30 minut domowego spotkania, czyli wręczenie prezentów plus rozmowa pobierają średnio 70 złotych. Wizyta nieco dłuższa to koszt 100 złotych. Za każde dodatki, na przykład kiedy Mikołaj ma zaprezentować program artystyczny, wspólnie zaśpiewać kolędę czy opowiedzieć bajkę trzeba dopłacić średnio 100 złotych. Można zaprosić Świętego Mikołaja do firmy - koszt spotkania to nawet 400 złotych. W przedszkolach, godzina pracy Mikołaja to koszt do 300 złotych.

Nie kominem, nie na saniach z reniferami, ale samochodem czy na piechotę. W czerwonym stroju, białej brodzie z workiem prezentów przychodzi niemal do każdego dziecka.

Coraz więcej rodziców decyduje się na wynajęcie Mikołaja, unikając pytań od swoich pociech, a dlaczego Mikołaj jest w butach taty? Obecnie Mikołaja można zamówić przez Internet i telefonicznie. Pełno jest anonsów od prywatnych osób, które chcą wcielić się w rolę świętego od prezentów. Mikołaja zaprasza się nie tylko na wizyty domowe, ale też firmowe, do szkół i przedszkoli.

JEST BOGATO

- Najwięcej klientów mamy ze strony internetowej - nie ukrywa Mikołaj Mirek z Kielc, z portalu mikołaj-kielce.pl - Zamawiany jest głównie dla dzieci. Z naszej oferty korzystają też często rozwiedzeni ojcowie lub mamy, którzy chcą dać dzieciom prezenty, albo dziadkowie zamawiają Mikołaja do wnuczków. Jak się okazuje, rodzice nie oszczędzają na prezentach. - Czasami Mikołaj nie może ich udźwignąć. Wielkie worki, całe bagażniki prezentów, laptopy, gry komputerowe - mówi pan Mirek - 6 grudnia mam pełno wizyt, od rana do późnego wieczora. Dzieci zadają różne pytania, niektóre boją się Mikołaja i w efekcie zapominają wierszyka czy piosenki.

TRZEBA SIĘ WYRÓŻNIAĆ

Na stronie internetowej kieleckiej firmy "Wytwórnia Wrażeń" do wypożyczenia jest nawet… ciemnoskóry Mikołaj. - Chcieliśmy się trochę wyróżnić, jest duża konkurencja, a my w końcu jesteśmy wytwórnią wrażeń - mówi Mikołaj Szymon Skalmierski. - Mamy takiego Mikołaja w bazie, pochodzi Kielc i interesują się nim na przykład szkoły językowe.

6 grudnia

6 grudnia

W nocy z 5 grudnia na 6 grudnia podkłada się prezenty pod poduszkę, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie. Nazwa "mikołajki" wywodzi się od imienia świętego Mikołaja, który urodził się w Azji Mniejszej około roku 280. Spadek po rodzicach Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym, także jako biskup dobra rozdawał potrzebującym. Jak głosi legenda, dary podsuwał anonimowo stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów pod poduszkę. Postać i legenda świętego Mikołaja przedstawianego jako grubasek w czerwonym kożuchu z długą białą brodą w saniach zaprzęgniętych w renifery powstała prawdopodobnie w latach 20-tych XX wieku na zlecenie koncernu Coca-Cola. Zwyczaj obdarowywania się prezentami w Polsce był znany już w XVIII wieku. Dzieci otrzymywały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki.

Mikołajowie już od soboty mają pełne ręce roboty. - W tym roku mamy bardzo dużo wizyt do przedszkoli czy szkół, czego nie było na przykład w zeszłym roku - mówi Mikołaj Szymon, z pięcioletnim stażem.

- Z roku na rok jest coraz większe zainteresowaniem Mikołajem. Już od miesiąca odbieram telefony. W zeszłym roku musiałem się reklamować, w tym nie muszę. Mam stałych klientów. Mój atut to pełen profesjonalizm. Za 40 minut z pomocą Śnieżynki, gitarą i śpiewem pięknych polskich kolęd biorę 160 złotych - mówi Marcin, z ogłoszenia "Mikołaj do wynajęcia" - W tym roku odwiedzę stałych klientów. Raz, za godzinę pracy otrzymałem od jednej rodziny 600 złotych. Ale to była dobrze usytuowana rodzina.

STRÓJ MIKOŁAJA

W sklepie internetowym strojemikolaja.pl, można kupić profesjonalny strój Mikołaja w pełnej wersji, składający się aż z 13 elementów. Najdroższy, strój Mikołaja biskupa, model deluxe - cena 1199 złotych. Ale można taniej i nieco skromniej, bo za 209 złotych. Strój Śnieżynki to koszt 199.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie