Na ofertę pracy dla 30 maszynistek szybkiego pociągu odpowiedziało 28 tysięcy kobiet. I to gdzie?
Chodzi o Arabię Saudyjską, gdzie do roku 2016 panie nie mogły nawet prowadzić samochodów. Konserwatywne królestwo otwiera więcej możliwości dla kobiet.
Hiszpański operator kolejowy Renfe powiedział, że ocena wykształcenia i znajomości języka angielskiego pomogła zmniejszyć liczbę kandydatek na stanowisko maszynistki pociągu o połowę. 30 wybranych kobiet po roku płatnego szkolenia będzie jeździć „pociągami-pociskami” między miastami Mekka i Medyna.
Możliwości pracy dla saudyjskich kobiet do niedawna ograniczały się do ról, takich jak nauczyciele i pracownicy medyczni, ponieważ musiały przestrzegać surowych zasad segregacji płci. Udział kobiet w sile roboczej w ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł do 33 procent, co oznacza, że prawie się podwoił. Teraz kobiety podejmują prace, które niegdyś były zarezerwowane dla mężczyzn i pracowników, którzy przybywają z innych krajów.
Jednak w trzecim kwartale ubiegłego roku odsetek kobiet pracujących w królestwie wciąż był o połowę niższy niż wśród mężczyzn i wynosił 34,1 procent, a bezrobocie kobiet było ponad trzykrotnie wyższe niż wśród mężczyzn i wynosiło 21,9 procent.
Arabia Saudyjska nadal jest jednak postrzegana w demokratycznym świecie jako kraj, w którym nie przestrzega się praw człowieka, gdzie tłumi się aktywność działaczek na rzecz praw kobiet, oraz doszło do zabójstwa dziennikarza Dżamala Khashoggiego w 2018 roku, który sprzeciwiał się rządzącym tym krajem.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?