Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schudną i nauczą się zdrowo żyć

Urszula Ludwiczak [email protected]
Projekt wszedł akurat szpital z Choroszczy. To tu leczone są m.in. osoby z udarami - a to jedna z konsekwencji nadwagi i otyłości. Takich pacjentów przybywa w tempie lawinowym.
Projekt wszedł akurat szpital z Choroszczy. To tu leczone są m.in. osoby z udarami - a to jedna z konsekwencji nadwagi i otyłości. Takich pacjentów przybywa w tempie lawinowym.
Pięćdziesiąt osób zmagających się z nadwagą i otyłością ma szansę na schudnięcie i poprawę zdrowia.

Dzisiaj rusza nabór do polsko-szwajcarskiego programu pt. "Zapobieganie nadwadze i otyłości poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej". Projekt realizuje w Polsce Instytut Żywności i Żywienia. W miniony piątek umowę na jego wdrażanie w woj. podlaskim podpisał Specjalistyczny Psychiatryczny ZOZ w Choroszczy. To pierwsza taka inicjatywa w naszym województwie.

- Program adresowany jest do 50 mieszkańców Białegostoku i Choroszczy - mówi Eugeniusz Muszyc, dietetyk i koordynator projektu w naszym regionie. - Dajemy osobom z nadwagą i otyłością możliwość skutecznego schudnięcia i nauczenia się zasad zdrowego żywienia i życia. My nie dajemy im ryby, ale wędkę.

Osoby zakwalifikowane do programu, będą przez 12 tygodni uczyć się za darmo zasad zdrowego żywienia, m.in. tego, ile co ma kalorii. Do tego będą mieć wprowadzony wysiłek fizyczny. Poza spotkaniami z dietetykami, będą zajęcia z psychologami (uczące np. jak radzić sobie ze stresem). Redukcja masy ciała odbywać się będzie pod kontrolą lekarską.
Z badań prowadzonych w Polsce wynika, że co drugi dorosły mężczyzna lub kobieta w Polsce ma nadwagę lub otyłość, w tym co piąta osoba jest zdecydowanie otyła.

W Podlaskiem nadwagę ma 39,6 proc. mężczyzn i 26,3 proc. kobiet (średnia w Polsce to odpowiednio 40,4 proc. i 27,9 proc.), na otyłość cierpi 19,7 proc. panów i 20,2 proc. pań (średnia w Polsce to 20,6 i 20,2), zaś znaczna otyłość to problem 1,5 proc. populacji mężczyzn i 1,8 proc. kobiet (w Polsce te wskaźniki to 0,6 proc. i 2,2 proc.). Stąd konieczność intensywnych działań, jakie mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii otyłości.
Zwłaszcza, że nadmiar kilogramów przyczynia się do wielu groźnych chorób m.in. układu krążenia, cukrzycy, chorób stawów, zawałów czy udarów.

Dlatego projekt wszedł akurat szpital z Choroszczy. To tu leczone są m.in. osoby z udarami - a to jedna z konsekwencji nadwagi i otyłości. Takich pacjentów przybywa w tempie lawinowym.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna