Wgląd w pracę sędziów
Na swoim dorocznym spotkaniu, które odbyło się na stadionie Wembley, IFAB zgodziła się na "komunikację na żywo" sędziów podejmujących decyzje przy pomocy VAR - zarówno na stadionie, jak i za pośrednictwem nadawców. Jak ogłoszono, ta nowinka będzie testowana przez 12 miesięcy w najważniejszych międzynarodowych rozgrywkach.
Komunikacja między sędzią głównym i osobami odpowiedzialnymi za pomoc wideo pozostanie poufna, ale wnioski z ich dyskusji zostaną podane do wiadomości publicznej.
Sędziowie przez mikrofon wyjaśnią publiczności na trybunach i w telewizji decyzje związane z VAR.
Po raz pierwszy nowinka zostanie zastosowana podczas klubowych mistrzostw świata, od 1 do 11 lutego w Maroku. Kolejną okazją do sprawdzenia tego pomysłu będą mistrzostwa świata kobiet w Australii i Nowej Zelandii, zaplanowane na okres od 20 lipca do 20 sierpnia.
"Uważamy, że jest to ważne z punktu widzenia przejrzystości, szczególnie dla kibiców na stadionie, którzy w tej chwili nie otrzymują wystarczających informacji o tych decyzjach" – powiedział po spotkaniu IFAB dyrektor wykonawczy Angielskiej Federacji Piłki Nożnej (FA) Mark Bullingham.
VAR
Obecnie sprawdzenie powtórek jest ograniczone do czterech przypadków:
- Gol (uznanie, bądź nieuznanie strzelonej bramki)
- Rzut karny (podyktowanie lub niepodyktowanie);
- Czerwona kartka (druga żółta kartka nie podlega wideoweryfikacji);
- Ukaranie żółtą lub czerwoną kartką niewłaściwego zawodnika.
Jedynymi osobami, które mogą żądać odtworzenia powtórki, są sędzia i asystent wideo. Jeśli gracz lub trener próbuje wymusić ich użycie przez sędziów, może zostać ukarany.