Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Segregacja śmieci to dopiero pierwszy krok. Co zrobić, żeby do kosza trafiało mniej odpadów? Oto kilka sposobów na redukcję śmieci

Justyna Madan
Justyna Madan
Chociaż na początku może się to wydawać skomplikowane, warto wyrobić sobie proste nawyki, dzięki którym będziemy wytwarzać mniej odpadów.
Chociaż na początku może się to wydawać skomplikowane, warto wyrobić sobie proste nawyki, dzięki którym będziemy wytwarzać mniej odpadów. 123rf
Sumiennie segregujesz śmieci, dbasz, aby plastiki, papier i odpadki kuchenne trafiały do odpowiednich pojemników? To świetnie, bo to bardzo dobry nawyk, ale tak naprawdę to dopiero pierwszy krok ku bardziej świadomym wyborom. Pora zmienić swoje przyzwyczajenia, dzięki czemu do odpowiednich sekcji podczas segregacji trafi mniej odpadów. Chociaż czasem po prostu łatwiej jest wziąć kolejną plastikową butelkę czy reklamówkę w sklepie, generowanie mniejszej ilości szkodliwych śmieci jest możliwe. Podpowiadamy, od czego zacząć.

Nasza świadomość rośnie, ale produktów z tworzyw sztucznych i tak jest coraz więcej. A tylko niewielka ich część (według National Geographic – 9 proc.) jest poddawanych recyklingowi, ponieważ sporo z tych rzeczy do recyklingu po prostu się nie nadaje, a rozkłada się wiele lat. Nie wszystko ląduje na wysypisku śmieci, część trafia chociażby do oceanów, a ostatecznie również do naszych organizmów.

Produkujemy za dużo śmieci. Jak to zmienić?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2021 roku przeciętny Polak wytworzył średnio 358 kg odpadów komunalnych. To o 16 kg więcej niż rok wcześniej. Do recyklingu trafiło 26,7 proc. odpadów, tyle samo co w 2020 r. GUS podał również, że w ubiegłym roku funkcjonowało 2 279 punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, a usługę odbierania odpadów komunalnych świadczyło 1318 przedsiębiorstw.

Na tym statystyki się nie kończą. Rocznie cały świat wytwarza niemal 2 miliardy ton stałych odpadów komunalnych. – To wystarczy, aby zmieścić się w 822 tys. basenów olimpijskich. Według bazy danych Banku Światowego, Chiny wytwarzały najwięcej stałych odpadów komunalnych ze wszystkich krajów – 395 mln ton rocznie, a następnie Stany Zjednoczone z 265 mln ton. Stany Zjednoczone znalazły się jednak znacznie wyżej pod względem generowania tych odpadów na mieszkańca – z około 812 kg na każdego mieszkańca USA, za Monako, Mołdawią, Mongolią, Liechtensteinem i Danią, podaje Mobirank.

Czy możemy to zmienić? Ważnym pierwszym krokiem jest przede wszystkim zaprzestanie tworzenia tak dużej ilości odpadów, a także rozpoczęcie redukcji i ponownego wykorzystania, kiedy tylko jest to możliwe. Według Kathryn Kellogg, autorki „101 sposobów na osiągnięcie zera odpadów”, recykling nie powinien być naszą pierwszą linią obrony, a raczej ostatecznością. – Celem zero waste jest niewysyłanie niczego na wysypisko. Wykorzystaj ponownie tyle, ile to możliwe, wysyłaj jak najmniej do recyklingu i kompostuj to, co zostanie – mówi Kellogg.

Źródło: Treehugger

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Segregacja śmieci to dopiero pierwszy krok. Co zrobić, żeby do kosza trafiało mniej odpadów? Oto kilka sposobów na redukcję śmieci - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna