MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejm przyjął ustawę Aktywny Rodzic, czyli tak zwane świadczenie babciowe. Kto może liczyć na pieniądze?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
W przypadku podpisania umowy uaktywniającej w ramach świadczenia "Aktywni rodzice w pracy", która od lat funkcjonuje na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, budżet państwa pokrywa również koszty składek. Te w przypadku osób w wieku emerytalnym są szczególnie istotne, gdyż zwiększają podstawę emerytury. Istotne jest również to, że zawarcie takiej umowy uaktywniającej, jak i innej umowy z nianią, nie jest obowiązkowe
W przypadku podpisania umowy uaktywniającej w ramach świadczenia "Aktywni rodzice w pracy", która od lat funkcjonuje na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, budżet państwa pokrywa również koszty składek. Te w przypadku osób w wieku emerytalnym są szczególnie istotne, gdyż zwiększają podstawę emerytury. Istotne jest również to, że zawarcie takiej umowy uaktywniającej, jak i innej umowy z nianią, nie jest obowiązkowe arc
Wkrótce rodzice będą mogli skorzystać z nowego świadczenia. Sejm przyjął bowiem ustawę Aktywny Rodzic, czyli tak zwane świadczenie babciowe. Program ma wejść w życie 1 października. Niektórzy otrzymają nawet 1500 złotych miesięcznie. Kto konkretnie będzie mógł liczyć na dodatkowe pieniądze i kiedy zostanie wypłacone pierwsze świadczenie?

Rodzice będą mogli skorzystać z nowego świadczenia

Sejm przyjął w środę (16.05.) ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka. Aktywny Rodzic, czyli tzw. babciowe, wprowadza nowe formy wsparcia dla rodzin z najmłodszymi dziećmi. Pieniądze – do 1500 zł miesięcznie – mają być wypłacane już od 1 października tego roku.

- Pieniądze na opiekę nad małym dzieckiem już wkrótce trafią do polskich rodzin. Bo praca i rodzina nie muszą się wykluczać, a każdy maluch zasługuje na troskliwą opiekę – zaznacza Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Aktywny Rodzic wprowadza trzy nowe świadczenia dla rodzin z najmłodszymi dziećmi – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu.

Kto dokładnie będzie mógł sięgnąć po dodatkowy zastrzyk gotówki i ile będzie on wynosił? Czy któreś ze świadczeń będzie uzależnione od warunku kryterium dochodowego? Kiedy będzie wypłacone pierwsze świadczenie? Tego dowiecie się z naszej galerii.

Zobacz zdjęcia

To, o które świadczenie wystąpią rodzice, zależy tylko od nich. Istotne jest jednak to, że na to samo dziecko za dany miesiąc może być wypłacone jedno świadczenie.

- Ale rodzic będzie miał możliwość wielokrotnej zmiany swojej decyzji w trakcie trwania programu, rezygnacji z jednej formy wsparcia i przejścia na drugą – mówiła podczas drugiego czytania projektu w Sejmie wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska.

W przypadku świadczenia "Aktywni rodzice w pracy" weryfikowany będzie fakt i wymiar aktywności zawodowej rodziców. Z rządowych świadczeń skorzystają jednak nie tylko ci rodzice, którzy pracują. Mało tego - nawet, jeśli w trakcie korzystania ze świadczenia, ktoś straci pracę, to w miesiącu, w którym ją stracił i w kolejnym będzie miał utrzymane wsparcie, świadczenie na poziomie, jakby był aktywny zawodowo.

Później może skorzystać ze świadczenia "aktywnie w żłobku" bądź zdecydować się na samodzielną opiekę nad dziećmi i skorzystać z programu "aktywnie w domu".

Cele programu Aktywny Rodzic

Program Aktywny Rodzic ma przyczynić się do:

  • rozwoju instytucjonalnej opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
  • ułatwić powrót rodzicom, w szczególności matkom, na rynek pracy,
  • zapewnić korzystne warunki umożliwiające łączenie ról rodzinnych z pracą zawodową.

Program pozostawia możliwość wyboru formy opieki nad dzieckiem – tak, aby rodzic podjął decyzję, jakie rozwiązania są dobre dla niego i jego dziecka.

Zgodnie z ustawą rodzice będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań od 1 października 2024 r. Świadczenie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenia będą finansowane z budżetu państwa oraz ze środków Funduszu Pracy. Szacuje się, że w pierwszym pełnym roku obowiązywania ustawy (2025 r.) wydatki na jej realizację wyniosą 8,975 mld zł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego Polacy kupują ubrania z Chin?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera