Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta RP akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Sejm jednogłośnie przyjął ustawy o akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Sejm jednogłośnie przyjął ustawy o akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Fot. Adam Jankowski
Sejm jednogłośnie wyraził zgodę na przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego Szwecji i Finlandii. Reprezentanci poszczególnych partii już wcześniej wyrażali poparcie dla ratyfikacji przez prezydenta RP akcesji tych dwóch państw.

W głosowaniu nad projektem ustawy dotyczącym ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO posłowie byli jednogłośni. Za zagłosowało 442 posłów, czyli wszyscy biorący udział w głosowaniu.

W drugim głosowaniu, ws. przystąpienia do NATO Finlandii, za było 440 posłów. Jeden poseł - Robert Winnicki (Konfederacja) był przeciw, a drugi poseł Konfederacji - Grzegorz Braun wstrzymał się od głosu. Na Twitterze Winnicki przekazał, że głos przeciwko przystąpieniu Finlandii do NATO oddał przez pomyłkę.

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby Szwecja i Finlandia przystąpiły do NATO?

Aby nowe kraje mogły przystąpić do liczącego obecnie 30 członków NATO, każde państwo członkowskie Sojuszu musi wyrazić na to zgodę. W Polsce taka zgoda na ratyfikację w formie ustawy uchwalana jest w Sejmie zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu, a potem do prezydenta. Po jej podpisaniu przez prezydenta i wejściu w życie, prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu.

Dotąd cztery kraje ratyfikowały akcesję Szwecji i Finlandii do NATO - jako pierwsze: Dania, Norwegia, Islandia i Kanada. We wtorek ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Członkowie komisji już wcześniej wyrazili pozytywne zdanie na temat akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

W środę sejmowe komisje spraw zagranicznych i obrony narodowej pozytywnie zaopiniowały przedstawione przez wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka projekty ustaw.

Dyskusja podczas posiedzenia połączonych komisji przebiegła "ponad podziałami" i wszyscy jej uczestnicy pozytywnie zaopiniowali projekty.

Wszyscy obecni na sali posłowie poparli ustawy. Teraz trafią one do Senatu, a jeżeli zostaną one przyjęte, będą czekały na podpis prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Przyjęcie nowych członków do NATO jest regulowane przez artykuł 10. Traktatu Północnoatlantyckiego - podpisanego 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie dokumentu stanowiącego podstawę Sojuszu. Traktat został przyjęty przez 12 państw założycielskich NATO. Z czasem ratyfikowało go 18 kolejnych krajów, które przystąpiły tym samym do Sojuszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta RP akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna