Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejny. Litwini w Polsce boją się skutków reformy edukacji

tom
Wojciech Jakubicz
Największe problemy to utrzymanie szkół z litewskim językiem nauczania oraz zachęcanie młodzieży do krzewienia narodowej kultury. Mówiono o tym podczas zjazdu Stowarzyszenia Litwinów w Polsce.

Od lat ta mniejszość narodowa boryka się z podobnymi problemami. Najważniejszym pozostaje utrzymanie szkolnictwa w ojczystym języku. Niż demograficzny nie omija bowiem także tej społeczności. W szkołach z litewskim językiem nauczania uczniów jest coraz mniej.

Obawy potęguje przygotowana przez rząd reforma systemu edukacji. Do tej pory polscy Litwini nie dowiedzieli się, jak po zmianach będzie wyglądało szkolnictwo mniejszości narodowych w Polsce.

Inna niesłychanie ważna kwestia to asymilacja młodzieży. Młodzi Litwini na co dzień obcują z polskością i z polską kulturą. Ale też z kulturą europejską. W takich warunkach trudno o pielęgnowanie narodowych korzeni.

Społeczność litewska w Polsce od lat narzeka też na niesprzyjający jej klimat. Chodzi o pomniki na cmentarzu w Berżnikach. Jeden upamiętnia Polaków zamordowanych podczas II wojny w Ponarach przez współpracujących z hitlerowcami Litwinów, drugi przypomina, że żołnierze litewscy wkroczyli do Polski w 1920 r. razem z Armią Czerwoną. Przedstawiciele mniejszości uważają, że pomniki niepotrzebnie zaostrzają relacje między Polakami i Litwinami.

Członkowie stowarzyszenia wybrali też swoje władze. Przewodniczącym ponownie został Algirdas Vaicekauskas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna