Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seminarium pod opieką papieża

Bartosz J. Klepacki [email protected]
Po śmierci papieża Jana Pawła II pomnik przed seminarium stał się miejscem modlitwy i wspomnień o najwybitniejszym Polaku
Po śmierci papieża Jana Pawła II pomnik przed seminarium stał się miejscem modlitwy i wspomnień o najwybitniejszym Polaku
Łomża. Budynek Wyższego Seminarium Duchownego jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych w starej części Łomży.

Jednak nie zawsze seminarium mieściło się tu, gdzie obecnie, o czym wielu łomżan nie wie.

Seminarium zostało utworzone w połowie 1919 roku dla polskiej części diecezji sejneńskiej, przez biskupa Romualda Jałbrzykowskiego, na mocy upoważnienia nuncjusza apostolskiego w Warszawie arcybiskupa Achille Ratti, który 6 lutego 1922 został wybrany na papieża, przyjmując imię Pius XI. Po tym jak utworzono diecezję łomżyńską ze stolicą w Łomży (28.10.1925 r.) seminarium sejneńskie przekształcono w Seminarium Duchowne diecezji łomżyńskiej.

Początkowo mieściło się ono w wynajętej kamienicy u zbiegu ulicy Dwornej i Giełczyńskiej. Tam klerycy studiowali zaledwie przez cztery lata. W 1923 r., w wyniku wzrostu powołań i chęci dalszego rozwoju seminarium, została kupiona nieruchomość wraz z budynkami leżącymi przy placu Sienkiewicza 1.

Budynki te w kolejnych latach były sukcesywnie przebudowywane i przystosowane dla potrzeb seminarium. Najwięcej zmian w gmachu i jego obrębie zaszło w latach 1967-1975, kiedy to przeprowadzono generalny remont obecnego starego gmachu seminaryjnego. Na początku 1981 r. podjęto prace związane z powiększeniem seminarium, które ukończono po trzynastu latach - dopiero w 1994 r.

Wielokrotnie historia budynku seminarium nieodzownie łączyła się z wydarzeniami, które zapadły nie tylko w pamięci alumnów i profesorów seminarium, ale także znacznej części łomżan. 5 czerwca 1991 na dziedzińcu seminaryjnym miało miejsce spotkanie z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II, w którym udział brali przyszli kapłani, a także władze seminarium. Dla upamiętnienia tamtego podniosłego spotkania wzniesiono pomnik Jana Pawła II, projektu prof. Gustawa Zemły, który teraz dominuje na placu. Od 13 października 2005 roku seminarium nosi imię papieża Jana Pawła II. Plac przed seminarium to w ostatnich latach miejsce regularnych spotkań ludzi z "Pokolenia JP II".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna