Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy w Grajewie nie marnują czasu. Tutaj warto być studentem

(d)
Podczas zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grajewie zawsze jest ciekawie i wesoło. Studenci czekają na kolejne zajęcia i spotkania.
Podczas zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grajewie zawsze jest ciekawie i wesoło. Studenci czekają na kolejne zajęcia i spotkania. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Grajewie
Seniorzy w Grajewie mogą się nie nudzić. Z radością przychodzą na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku aby coś zrobić dla siebie. Chętnie uczestniczą w zajęciach sportowych i umysłowych, rozmawiają, rozwijają się i przy tym dobrze się bawią.

– Starzenie się jest normalnym procesem, który nie musi wiązać się z niemożliwością prowadzenia aktywnego życia i samorealizacji – uważa Elżbieta Ostalska-Konopka, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grajewie. – Nasi studenci wiedzą, że jesień życia jest najlepszym czasem do spełniania marzeń dotąd niespełnionych.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Grajewie swoją działalność rozpoczął w 2012 r. Jest to stowarzyszenie, które szerzy i realizuje działania mające zwiększać aktywność seniorów. Uczestnictwo w zajęciach UTW pozwala wielu osobom na rozwój własnej osobowości, nawiązania kontaktów z ludźmi, także ze środowisk naukowych i twórczych. UTW współpracuje ze szkołami wyższymi, burmistrzem Grajewa, starostą powiatu grajewskiego, Grajew­skim Centrum Kultury, Klubem seniora, Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gra­jewie, Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.

Obecnie najmłodsi studenci są w wieku 50+, a najstarsi – 80+. Członkami UTW są również osoby spoza Grajewa.
Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczęszczają na zajęcia w sekcjach: językowych, sprawnościowych, rękodzieła. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia grupy tanecznej. Organizowane są również spotkania z ciekawymi ludźmi oraz spotkania integracyjne.

– Wszystkie nasze zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ studenci w dużej mierze sami decydują o doborze zajęć i tematów – mówi Elżbieta Ostalska-Konopka.

Osoby biorące udział w spotkaniach poznają nowych ludzi, odkrywają nowe zainteresowania i różne inspiracje oraz często swoje ukryte talenty, dziwiąc się, że to coś jest w nich, a dotychczas tego nie wiedzieli. Tak więc udział w różnych zajęciach i działaniach UTW w Grajewie obecnie dla ok. 4o osób jest znakomitym uzupełnieniem ich codziennego życia (po utworzeniu UTW było ponad stu słuchaczy, ale po wprowadzeniu składek członkowskich grupa się uszczupliła).

Studenci grajewskiego UTW uczestniczą w projekcie „Cyfrowy Senior” – Program Operacyjny Polska Cyfrowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Słuchacze UTW mile wspominają m.in. autorskie spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim, podczas którego został zaprezentowany jego dorobek artystyczny i była możliwość nabycia książki z autografem filmowca.

– W planach mamy zwiększenie liczby spotkań z interesującymi ludźmi, spotkania integracyjne, warsztaty tematyczne, wyjazdy do teatru, filharmonii, kontynuowanie i roz­wój grupy tanecznej – mówi prezes UTW w Grajewie. – Chcemy również zainteresować naszych studentów treningami funkcjonalnymi, które poprawiają sprawność psychiczną i fizyczną. Mamy też zamiar rozszerzyć współpracę z innymi uniwersytetami seniorów.

Białystok. Dzień Seniora. Seniorzy mieli swoje święto. Były odznaczenia i życzenia zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna