Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy w Siemiatyczach się nie nudzą. Chcą zdobywać wiedzę i realizować swoje pasje

(d)
Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siemiatyczach chętnie uczestniczą w wykładach i warsztatach. Ciągle chcą pogłębiać swoją wiedzę z różnych dziedzin życia. Studenci dbają o swoje zdrowie m.in. uprawiają nordic-walking.
Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siemiatyczach chętnie uczestniczą w wykładach i warsztatach. Ciągle chcą pogłębiać swoją wiedzę z różnych dziedzin życia. Studenci dbają o swoje zdrowie m.in. uprawiają nordic-walking. Siemiatycki Ośrodek Kultury
Do 140 osób w tym roku akademickim zwiększyła się liczba seniorów-studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siemiatyczach. Coraz więcej seniorów chce korzystać z możliwości zdobywania wiedzy i przebywania wśród rówieśników.

W tym roku lista studentów UTW w Siemiatyczach wydłużyła się o ok. 50 nazwisk. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Siemiatyczach został powołany z inicjatywy burmistrza miasta – Piotra Siniakowicza w 2012 roku, wówczas to podpisano porozumienie z Wyższą Szkołą Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku w sprawie jego utworzenia. Organizacja funkcjonuje przy Siemiatyckim Ośrodku Kultury.

Główne cele uniwersytetu to aktywizacja intelektualna, psychiczna, społeczna i fizyczna osób starszych, poszerzanie ich wiedzy i umiejętności, poznawanie przepisów prawa ułatwiających poruszanie się w życiu codziennym oraz podtrzymywanie więzi społecznych i komunikacji międzyludzkiej wśród seniorów. Nadzór naukowo-merytoryczny nad działalnością UTW sprawuje Politechnika Białostocka. Raz w miesiącu odbywają się wykłady prowadzone przez kadrę naukowo-dydaktyczną uczelni. Dotyczą psychologii społecznej, zdrowia, bioetyki, przepisów prawa i ich stosowania w praktyce, filozofii, przyszłości języków na świecie oraz przyszłości języka polskiego.

Uzupełnieniem wykładów są warsztaty: komputerowe, rękodzieła ludowego, kulinarne, literackie, historyczne, krajoznawcze, zajęcia z języka angielskiego oraz obsługi komputera, organizowane przez Siemiatycki Ośrodek Kultury. Jak się okazuje, podczas zajęć sporo osób odkryło w sobie różne zdolności – np. recytatorskie, aktorskie czy wokalne.

Dodatkowo studenci uczestniczą w sesjach wyjazdowych m.in. do Białegostoku. To są wyjazdy integracyjne na Politechnikę Białostocką, do opery i kina w Białymstoku, do teatru w Warszawie, Ziołowego Zakątka w Korycinach. Było też zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego w Białowieży. Innowacją dla UTW był wyjazd dla najbardziej aktywnych słuchaczy do Brukseli, na zaproszenie europosłanki Barbary Kudryckiej.

– Zwiedziliśmy Parlament Europejski, Atomium, Mini Europę, spotkaliśmy się z przedstawicielami Domu Polski Wschodniej oraz uczestniczyliśmy w prelekcji z prof. Barbarą Kudrycką – mówi Aleksander Barwiejuk, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siemiatyczach, który objął tę funkcję po śmierci poprzedniej prezes – Alicji Gryniewicz (która w maju w tym roku zmarła po ciężkiej chorobie).

Dla studentów UTW ważne są też spotkania integracyjne: Dzień Seniora, Walentynki, bal karnawałowy, Dzień Kobiet, Wigilia, ogniska oraz wycieczki.

– Nasi seniorzy na przykład bardzo byli zadowoleni z wycieczki 30 osób do Krynicy – mówi prezes UTW. – Ten wyjazd scementował grupę i już były pytania o następną wycieczkę.

Były też spotkania z przedstawicielem policji nt. „Bądź widoczny, noś odblaski” oraz „Bezpieczny senior”, gdzie przestrzegano studentów przed wyłudzeniami dotyczącymi. m.in. oszustw metodą na tzw. „wnuczka”, „policjanta” i na „elektryka”.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Siemiatyczach ma swego przedstawiciela w Podlaskiej Radzie Seniorów, którym jest Mikołaj Żabiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna