Spis treści
Czym są elektrolity i kto jest narażony na ich niedobory?
Elektrolity to sole jonów pierwiastków, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Każdy z nich pełni ważną rolę w organizmie. Magnez reguluje skurcze mięśni (w tym serca), a także wpływa na pracę układu nerwowego. Potas również oddziałuje na pracę serca i mięśni oraz na przewodzenie impulsów nerwowych.
Sód jest niezwykle istotny w utrzymaniu prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej oraz właściwego ciśnienia tętniczego krwi. Także wapń reguluje ciśnienie krwi, a razem z solami kwasu fosforowego oddziałuje na pracę układu nerwowego. Z kolei chlorki pomagają utrzymać w organizmie równowagę płynów ustrojowych.
Niedobór elektrolitów może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Szczególnie narażone są na niego osoby:
- odwodnione, które przyjmują – w szczególności w czasie upałów – za mało płynów,
- spożywające znaczne ilości alkoholu,
- cierpiące z powodu wymiotów i biegunek,
- po intensywnym wysiłku fizycznym,
- na rygorystycznej diecie,
- dzieci i seniorzy.
Niewielkie niedobory elektrolitów można w prosty sposób uzupełniać, sięgając o wysoko mineralizowaną wodę oraz domowe izotoniki. Jeśli zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej są przewlekłe i wynikają np. z przyjmowanych leków lub są konsekwencją choroby, lekarz zaleci odpowiednie leczenie, które pomoże utrzymać właściwy poziom stężenia jonów we krwi.
Jak objawiają się niedobory elektrolitów?
Suchość w ustach, brak apetytu i apatia oraz towarzysząca im bladość skóry i skąpomocz, to sygnały, które mogą świadczyć o tym, że doszło do niedoboru elektrolitów. Szybka reakcja, w szczególności, kiedy sytuacja dotyczy dzieci lub seniorów, jest konieczna, aby nie dopuścić do groźnych dla zdrowia i życia konsekwencji.
Zobacz, jakie jeszcze objawy mogą świadczyć o niedobrze elektrolitów? Znajdziesz je w naszej galerii!
Te produkty warto jeść przy niedoborach elektrolitów
Dbając o prawidłowy poziom stężenia jonów we krwi, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ilość wypijanej wody mineralnej oraz na to, co jemy. Odpowiednia dieta pomaga osiągnąć równowagę – homeostazę. Produkty, po które warto sięgać, gdy występują niedobry elektoratów:
- sól kuchenna – przy niedoborach elektrolitów warto przygotować domowy izotonik: woda, szczypta soli i łyżeczka cukru lub miodu;
- nasiona i orzechy to świetnie, naturalne źródło potasu, przy jego niedoborach szczególnie warto sięgać po nasiona soi, suszone morele i białą fasolę;
- orzechy, pestki i nasiona, warzywa strączkowe oraz niektóre produkty zbożowe i warzywa, a także kakao i gorzka czekolada to źródła naturalnego magnezu;
- produkty mleczne – w szczególności sery, ryby drobno ościste, zielone warzywa oraz nasiona roślin strączkowych są bogate w wapń.
Bądź zawsze w formie
Budowa Centrum Frame Running w Złotowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!