Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serduszko Lenki już pracuje

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Dzięki specjalistom z Centrum Zdrowia Dziecka i sprzętowi kupionemu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, serduszko małej Lenki znów zaczęło samodzielnie pracować.
Dzięki specjalistom z Centrum Zdrowia Dziecka i sprzętowi kupionemu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, serduszko małej Lenki znów zaczęło samodzielnie pracować. owsiaknet.pl
Dziewczynka po operacji czuje się dobrze.

Jeśli tylko Lena zdoła dojść do siebie, będziemy chcieli ją zaprosić na kolejny, 21. już Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bo to pokazuje, że najnowocześniejsze urządzenia ratują życie dzieci - mówi na swoim wideoblogu Jurek Owsiak. Mała ełczanka po operacji serca w Centrum Zdrowia Dziecka powoli wraca do zdrowia. Lekarze są dobrej myśli, ale przestaną się martwić o zdrowie czterolatki dopiero za kilka dni.

Pogodna i pełna życia
Problemy ze zdrowiem czteroletniej Lenki zaczęły się kilka miesięcy temu. Przeszła wówczas zapalenie płuc i mięśnia sercowego. Dziewczynka trafiła do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Jej serduszko było bardzo słabe. Lekarze zdecydowali o wszczepieniu sztucznej komory. Urządzenie to zostało kupione dzięki pieniądzom zebranym podczas WOŚP. Mimo że dziewczynka ostatnich siedem miesięcy spędziła w szpitalu, nie brakuje jej radości i energii.

- Niezwykła postać, mała dziewczynka, pełna życia. To jest coś niebywałego, że biega z tymi urządzeniami po całym szpitalu tak, jakby nie zwracała uwagi, że ma coś obok cały czas, 24 godziny na dobę - jakąś aparaturę, wężyki, kabelki - relacjonuje spotkanie z Lenką Jurek Owsiak.

Zazwyczaj jedynym wyjściem dla pacjentów, którzy zostali podłączeni do sztucznego serca, jest jego przeszczep. Ale nie w tym przypadku.

Operacji serduszka małej ełczanki podjął się zespół specjalistów prof. Bohdana Maruszewskiego z Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka. Znany jest on także m.in. z Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W czwartek przeprowadzili pierwszą w Polsce próbę wyszczepienia z pozostawieniem własnego serca u dziecka.

- W tym wypadku specjaliści kardiochirurdzy planują wyjęcie urządzenia, naprawienie uszkodzeń serca oraz pozostawienie go do podjęcia samodzielnej pracy. Zabieg ten był przeprowadzany jedynie kilka razy w skali świata - informowali jeszcze przed operacją przedstawiciele CZD.

Trzymają kciuki za Lenkę
Najpierw lekarze odłączyli sztuczną lewą komorę. Specjaliści przez dwie godziny sprawdzali, czy serce Lenki jest w stanie pracować samodzielnie. Gdyby tak się nie stało, Lenka zostałaby ponownie podłączona do aparatury.

Po ponad 6 godzinach spędzonych na sali operacyjnej, zespół prof. Bohdana Maruszewskiego ogłosił, że zabieg powiódł się.

Dziewczynka została przewieziona na OIOM. A już kilka godzin po operacji została wybudzona i odłączona od respiratora, co oznacza, że oddycha samodzielnie.

- Lenka po operacji czuje się dobrze. Wszyscy czekamy i wierzymy, że wszystko będzie dobrze. Trzymamy za nią kciuki - mówi Emilia Zyskowska z CZD.

Zdaniem specjalistów na pełen sukces musimy poczekać jeszcze kilka dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna