MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sesja sejmiku. Województwo podlaskie ma budżet na przyszły rok. Większością głosów [zdjęcia]

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Poniedziałkowa (19.12 sesja budżetowa sejmiku województwa podlaskiego.
Poniedziałkowa (19.12 sesja budżetowa sejmiku województwa podlaskiego. UMWP w Białymstoku
Radni podlaskiego sejmiku przyjęli w poniedziałek (19.12) budżet województwa na 2023 rok. Zakłada on prawie 90-milionowy, który ma być pokryty m.in. kredytami i pożyczkami. Po sesji radni spotkali się na opłatku.

W głosowaniu uchwałę o przyszłorocznym budżecie poparło 19 radnych, jedna osoba, jedna osoba była przeciw, dziewięć wstrzymało się od głosu, a jedna w ogóle nie głosowała.

Zarówno Regionalna Izba Obrachunkowa, jak i wszystkie komisje sejmiku wydały pozytywne opinie o projekcie budżetu wydała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku i wszystkie komisje sejmiku województwa.

Czytaj również:

Jak poinformował skarbnik województwa Paweł Jungerman, marszałek Artur Kosicki – w ramach autopoprawki - uwzględnił wszystkie poprawki, jakie złożyli radni. Stąd dochody województwa mają wynieść prawie 872 mln zł ( w tym bieżące prawie 752 mln zł), a wydatki 961,6 mln zł ( w tym bieżące 648,2 mln zł).

Dodajmy, że radni proponowali przyznanie dodatkowych 2,4 mln zł dla dwóch szpitali wojewódzkich: w Białymstoku (1,1 mln zł) i Łomży (1,3 mln zł), 800 tys. zł dla organizacji pozarządowych na sport, 200 tys. zł na szlak podlaskich świątyń oraz 2 mln zł na promocję idei Xylopolis i stworzenie Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie XYLOPOLIS.

Czytaj również:

Aby pokryć deficyt, który wynosi 89,6 mln zł zarząd będzie zaciągał kredyty i pożyczki w bankach na 38 mln zł. Innymi źródłami finansowania deficytu mają być przychody ze spłat kredytów i pożyczek udzielonych ze środków publicznych (2 mln zł) oraz przychody z tzw. wolnych środków (49,2 mln zł).

Jak powiedział Łukasz Siekierko (szef klubu PiS, który ma większość w sejmiku, budżet 2023 to ambitny budżet na trudne czasy i na miarę województwa. Zapowiedział też, że Zjednoczona Prawica go poprze.

Z kolei Cezary Cieślukowski, wiceprzewodniczący sejmiku i szef klubu PSL, stwierdził, że trudno mu zagłosować za przyjęciem budżetu, który opiera się na rządowych dotacjach i subwencjach, nie wspiera inwestycyjnie subregionu suwalskiego, a fundusze europejskie nie są największe i mają służyć głównie tzw. pomocy technicznej. Dodał, że w głosowaniu radni jego partii będą kierować się mandatem społecznym i własnym sumieniem.

Natomiast Karol Pilecki, którzy przewodniczy radnym Koalicji Obywatelskiej, zapowiedział, że jego klub wstrzyma się od głosu. Jak podkreślił w budżecie 2023 brakuje dużych inwestycji, gdyż obecny zarząd stawia na rozproszone i mniejsze, które nie kończą żadnego z zadań.

Czytaj również:

W odpowiedzi marszałek Artur Kosicki (PiS) zapewnił, że wykonanie budżetu będzie wyglądało inaczej niż projekt, bo ten nie uwzględnia jeszcze nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Województwa Podlaskiego 2021-2027 (KE przyjęła go 10.12). Dodał, że fundusze te zostaną wprowadzone pojawią do budżetu w 2023 roku.

- Dziękuję wszystkim radnym, którzy zagłosowali za przyjęciem budżetu. To bardzo dobry plan finansowy, dzięki któremu nasze województwo pozostanie na drodze rozwoju – powiedział po głosowaniu marszałek województwa podlaskiego.

* * *

Tradycyjnie, po ostatniej sesji przed świętami Bożego Narodzenia radni podzielili się opłatkiem. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Metropolita Białostocki abp. Józef Guzdek, Biskup Supraski Andrzej oraz dyrektorzy departamentów urzędu marszałkowskiego i instytucji podległych samorządowi województwa.
Przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski życzył wszystkim radosnych, rodzinnych świąt i udanego nadchodzącego roku 2023.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna