Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siarczyste mrozy nie odpuszczają

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Ostatnie dni przypomniały nam, jak wygląda prawdziwa zima.
Ostatnie dni przypomniały nam, jak wygląda prawdziwa zima.
Ostatnie dni przypomniały nam, jak wygląda prawdziwa zima.

Trzeba nałożyć grubą czapkę, szalik, kalesony i dwie pary skarpet. Wtedy jest ciepło - zapewniają Kuba i Piotr, którzy wczoraj, mimo siarczystego mrozu, zjeżdżali na sankach z górki w centrum Ełku.

W najbliższych dniach ma być tylko trochę cieplej. A jak pokazują prognozy pogody, zima szybko nam nie odpuści. Z tego powodu nie wszyscy uczniowie na Warmii i Mazurach wrócili dziś do szkół po dwóch tygodniach ferii. Między innymi w gminie Barciany w powiecie kętrzyńskim wójt odwołał zajęcia we wszystkich placówkach.

Siarczyste mrozy

Ostatnie dni przypomniały nam, jak wygląda prawdziwa zima. Siarczyste mrozy postawiły na nogi wszystkie służby. W trosce, aby z powodu niskich temperatur nikt nie ucierpiał.
Policjanci, pracownicy noclegowni czy wolontariusze odwiedzają miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni.

- Policjanci podczas codziennej służby patrolują głównie okolice dworca, pustostany, węzły ciepłownicze oraz ogrody działkowe, gdzie najczęściej przebywają bezdomni. Oprócz tego funkcjonariusze interweniują wobec osób będących pod wpływem alkoholu, które śpią na chodnikach, ławkach lub klatkach schodowych - przypomina Monika Bekulard, rzeczniczka ełckiej policji. - Nie pozostawajmy obojętni na los osób, które zauważymy leżące na chodniku czy ławce. W takiej sytuacji wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 997.

W te mroźne dni pamiętajmy także o osobach starszych, niepełnosprawnych i samotnych. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 800 165 320. Dzwoniąc na nią m.in. bezdomni otrzymają informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Również pracodawcy powinni zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy. Chodzi m.in. o o ogrzewanie pomieszczeń. W biurze temperatura nie powinna spaść poniżej 18, a w halach produkcyjnych 14 stopni Celsjusza. Pierwsze zawiadomienia o tym, że w miejscach pracy panują niższe temperatury, pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie otrzymali juz w ubiegłym tygodniu. Jeśli te doniesienia się potwierdzą, pracodawca może zapłacić nawet 30 tys. zł grzywny.

Ubierajmy się na cebulkę

Dziś, po dwóch tygodniach przerwy, uczniowie z województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego wracają do szkół. Ale, jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie, nie wszyscy.

- Burmistrz Tolkmicka w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi odwołał zajęcia we wszystkich szkołach w gminie w dniach 6 i 7 lutego. Również wójt gminy Barciany w dniu 6 lutego odwołał zajęcia we wszystkich placówkach - informuje Edyta Wrotek, rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego.
Jeśli siarczyste mrozy dalej się utrzymają, niewykluczone że podobne decyzje zapadną też w innych samorządach.

A prognozy pogody na najbliższe dni nie są zbyt optymistyczne. Będzie tylko trochę cieplej, ale i tak na termometrach zobaczymy od -15 do -20 stopni Celsjusza. Jak najlepiej poradzić sobie z takim mrozem? Trzeba dobrze się odżywiać, sporo się ruszać i ciepło się ubierać.

- Najlepiej na cebulkę - radzi ełczanin Józef Żyliński. - Jeśli mamy na sobie kilka warstw i trochę się ruszamy, to mróz nie jest taki straszny, nawet dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna