Siatkówka. Wojewódzkie derby dla białostockiego BAS [zdjęcia]

MAZaktualizowano
Mecz BAS Białystok - Centrum Augustów Anatol Chomicz
W drugoligowych derbach siatkarskich BAS Białystok wygrał 3:1 u siebie z Centrum Augustów.

Dla białostockiej drużyny był to pierwszy mecz w sezonie ligowym, gdyż w pierwszej kolejce BAS pauzował.
- Obawiałem się tego meczu, bo to było pierwsze w sezonie spotkanie o punkty dla zupełnie nowej drużyny - mówił Marcin Śliwa, nowy trener BAS.

Ale gospodarze, w których w składzie w porównaniu do poprzedniego sezonu było ośmiu nowych zawodników, zaczęli bardzo dobrze. Pierwszego seta BAS wygrał pewnie do 20. W drugim prowadził już 19:12 i zanosiło się na krótkie spotkanie. Jednak goście, którzy w pierwszej kolejce rozgrywek wygrali 3:0 u siebie z Czołg Uniwersytet Warszawski, nie zamierzali oddać tak łatwo pola rywalom. Siatkarze Centrum przede wszystkim poprawili grę w bloku i obronie. Udało im się podbić kilka piłek i zaczęli odrabiać straty. Drugiego seta jednak przegrali do 23, ale swoją dobrą grę przełożyli na kolejną partię. W trzecim secie dominowała już drużyna Centrum, a w pewnym momencie przyjmujący gości Mariusz Szlejter po swojej dobrej obronie i w tej samej akcji skutecznym ataku krzyknął "Tego nie grali nawet na mistrzostwach świata". Augustowianie wygrali do 19 i w całym meczu przegrywali już tylko 1:2.

- Gdyby nie ten zły początek drugiego seta i gdybyśmy go wygrali, mogłoby być różnie - stwierdził Wojciech Iwanowicz, grający trener Centrum. - BAS to jest taki zespół, że jeżeli na nim wywrze się presję to można z nimi grać. My dobrze graliśmy w obronie, podbijaliśmy mnóstwo piłek. Praca blok - obrona była bardzo dobra.

Jeżeli kibice zgromadzeni w hali Szkoły Podstawowej nr 24 mieli nadzieję na wyrównany mecz i trochę emocji w czwartym secie to rozczarowali się gdy na zagrywkę udał się środkowy BAS Cezary Stanisławajtys. Zaczął od asa serwisowego, a potem goście nie potrafili przyjąć kolejnych jego bomb posyłanych na drugą stronę siatki. Stanisławajtys opuścił pole zagrywki przy stanie 14:9, a takiej straty podłamani goście nie potrafili już odrobić.

- Wiadomo, że nie wszystko wychodziło, bo były dosyć długie przestoje w naszej grze. Ale były też momenty fajnej gry - podsumowywał Śliwa. - Pokazaliśmy się jako młody rozwojowy zespół i myślę, że czas działa na naszą korzyść. Indywidualnie dużo więcej wymagam od zawodników niż pokazali w tym meczu. Wiadomo, że Czarek Stanisławajtys w czwartym secie bardzo dobrze wypadł w zagrywce, ale on w całym meczu dobrze zaprezentował się.

BAS Białystok - Centrum Augustów 3:1 (25:20, 25:23, 19:25, 25:15)
BAS:
Stanisławajtys, Tomczak, Wojtkowski, Borkowski, Ostaszyk, Guzewicz, Obrębski (libero) oraz Tokajuk, Makar, Walasek.
Centrum: Haraburda, Szlejter, Leik, Iwanowicz, Kowalski, Gołkowski, Jeleniewski (libero) oraz Filipow, Kossobudzki.

Inne wyniki 2. kolejki
Huragan Wołomin - MOS Wola Warszawa 1:3, Huragan Międzyrzec Podlaski - AZS UWM Olsztyn 1:3, Czołg AZS UW Warszawa - Legia Warszawa 0:3. Pauza: Metro Warszawa.