Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siemiatycze. Mieszkańcy będą płacić więcej za wywóz śmieci. Taką decyzje podjęli miejscy radni

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Opłaty za wywóz śmieci rosną w całej Polsce.
Opłaty za wywóz śmieci rosną w całej Polsce. pixabay.pl
Tylko jeden miejski radny nie zagłosował za przyjęciem uchwały o podwyżce opłat za wywóz śmieci. Pozostali zdecydowali, że od marca mieszkańcy zapłacą za usługę 19 zł od osoby. Zaplanowano jednak szereg ulg, m. in. dla osób ubogich i dużych rodzin.

Aktualnie mieszkańcy płacą za śmieci 10 zł, ale wraz z końcem miesiąca będzie to o 90 proc. więcej. Jednak w przypadku, gdy w gospodarstwie domowym mieszka pięć lub więcej osób, opłata będzie wynosić 95 zł.

Zobacz też: Siemiatycze: Podwyżka opłat za wywóz śmieci. Radni zdecydują czy mieszkańcy będą płacić nawet o 90 proc. więcej

Niektórzy mieszkańcy Siemiatycz mogą liczyć na ulgi. O dwa złote będzie mniejsza opłata od osób mieszkających w domach, przy których są kompostowniki. Ulgę w wysokości 4 zł zaplanowano dla osób, których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Kryterium to wynosi obecnie 701 zł dla osób mieszkających samotnie i 528 zł dla osób w rodzinach. Uchwała przewiduje też wzrost opłaty naliczanej w przypadku śmieci niesegregowanych. Od kwietnia ma to być wzrost prawie dwukrotny, czyli do 57 zł od osoby.

Wraz z początkiem roku w życie weszły zapisy ustawy z 19 lipca 2019 o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Urzędy miast i gmin wyjaśniają mieszkańcom, w jaki sposób od 1 stycznia 2020 powinna wyglądać selektywna zbiórka odpadów. Śmieci należy segregować na 5 frakcji, ta zasada obowiązuje w całym kraju i jest obowiązkowa. Oddzielne pojemniki lub worki powinniśmy mieć na metale i tworzywa sztuczne, szkło, papier, bioodpady oraz odpady zmieszane. Karą za niesegregowanie może być wielokrotność (2-4) opłaty. Jeśli więc opłata w naszej gminie wynosi 22 zł od osoby, a kontrole wykażą, że odpadów nie segregujemy, nasza opłata może urosnąć nawet do 88 zł miesięcznie. O wysokości opłaty za niesegregowanie decyduje samorząd.Zasady selektywnej zbiórki na nowych zasadach wyjaśnia m.in. Wydział Gospodarki Komunalnej UM Torunia i Bydgoszczy. Wytyczne znajdziecie pod kolejnymi zdjęciami --->Nowe pojemniki mają pojawiać się systematycznie. Od 1 stycznia żółty pojemnik ma służyć do zbiórki metali i tworzyw sztucznych. Papier trafi teraz osobno - do niebieskiego worka/pojemnika.

Segregacja śmieci w 2020 po nowemu. Co i do jakiego pojemnik...

Opłaty za wywóz śmieci rosną w całej Polsce.

- Jest to spowodowane m. in. skokowym wzrostem kosztów składowania odpadów jak też po prostu wzrostem kosztów pracy. Do tego dochodzą podwyżki cen energii - paliwa i prądu. A firmy zajmujące się odpadami muszą też ponosić koszty dostosowania zezwoleń w zakresie gospodarowania odpadami do nowych wymogów prawnych. Poza tym stale rośnie ilość wytwarzanych śmieci - tłumaczy burmistrz Siemiatycz. Podkreśla, że w porównaniu do innych miast naszego regionu, Siemiatycze ma jedną z najniższych stawek za wywóz śmieci.

Kilkuset morsów bawiło się nad zalewem w Siemiatyczach! Część z nich miała niezapomniane przebrania.

Siemiatycze. Pół tysiąca morsów z całej Polski spotkało się ...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna