Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siemiatycze. Mieszkańcy wybrali projekt "ekologicznego" muralu i będą mogli uczestniczyć w jego namalowaniu (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Happening ma przypomnieć mieszkańcom o działaniach miasta w zakresie samowystarczalności energetycznej, wskazując już zrealizowane i planowane do realizacji inwestycje.
Happening ma przypomnieć mieszkańcom o działaniach miasta w zakresie samowystarczalności energetycznej, wskazując już zrealizowane i planowane do realizacji inwestycje. pixabay.pl
Mural powstanie w ramach kampanii „Siemiatycze – Miasto Zielonej energii” na budynku znajdującym się przy stadionie i skateparku miejskim. Zaplanowana do wykonania grafika przewiduje m.in. ukazanie tych elementów w przestrzeni, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Projekt obrazu wybrali mieszkańcy.

Mural zostanie namalowany podczas happeningu pt. „Siemiatycze – Miasto Zielonej Energii’. W role artystów wcielą się uczniowie siemiatyckich szkół, burmistrz miasta oraz zaproszeni radni.

Zaplanowana do wykonania grafika przewiduje m.in. ukazanie tych elementów w przestrzeni, które wykorzystują odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, farmę fotowoltaiczną, małą elektrownię wodną, ławeczki solarne, biogazownię czy planowaną elektrociepłownię na biomasę).

Czytaj także: Podlaskie. Działki budowlane na sprzedaż w województwie do 100 tysięcy zł

To mieszkańcy wybrali projekt obrazu, który ma powstać przy stadionie i skateparku miejskim. Burmistrz miasta przeprowadził na ten temat facebookową sondę.

Happening ma przypomnieć mieszkańcom o działaniach miasta w zakresie samowystarczalności energetycznej, wskazując już zrealizowane i planowane do realizacji inwestycje.

Początek malowania 18 czerwca o godz. 9.00 na parkingu przy skrzyżowaniu ul. Mickiewicza i ul. Nadrzecznej.

Skąd pomysł?

W 2017 roku powołano Siemiatycki Klaster Energii, który daje szansę dla gruntownej modernizacji gospodarki cieplnej i energetycznej miasta. Impulsem do jego stworzenia był projekt ekologicznej elektrociepłowni zbudowanej i zarządzanej przez ENERIS Siemiatycze, która wytworzy w tzw. kogeneracji ciepło i energię elektryczną.

Zobacz też: Ranking porodówek w Podlaskiem. Gdzie najlepiej rodzić? Oceny podlaskich porodówek na gdzierodzic.info [12.05.2019]

Utworzony w Siemiatyczach klaster ma szansę zrewolucjonizować gospodarkę cieplną i energetyczną miasta, ponieważ łączy wytwórców i odbiorców energii, chcących lokalnie produkować, dystrybuować i odbierać „zielony” i tani prąd oraz ciepło. Obecnie w Polsce zawiązanych jest kilkadziesiąt klastrów energii, przy czym ten siemiatycki spełnia wszystkie wymagane kryteria w zakresie innowacyjności.

W Siemiatyczach powstanie także nowoczesna elektrociepłownia, spełniająca najwyższe standardy ekologiczne. Paliwem dla niej będą zrębki drzewne będące odpadem z produkcji leśnej. Nowa instalacja zastąpi wysłużone kotłownie zlokalizowane w zwartej zabudowie miejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna