Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siemiatycze. Wystawa „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” [ZDJĘCIA]

Monika Kanabrodzka
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk, podlasie24.pl
Przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach 19 października br. dokonano uroczystego otwarcia wystawy ,,Wiele dróg - jeden cel. Ku niepodległej”. Ekspozycję będzie można oglądać do 25 października.

Wystawa ma charakter objazdowy i składa się z 16 plansz. Dzięki niej mieszkańcy mogą poznać różne drogi odzyskiwania niepodległości na terenie miejscowości przynależących do województwa podlaskiego. Treści uzupełnione są fotografiami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie.

Powiat siemiatycki jest dziewiąty w województwie podlaskim w których zorganizowano wystawę. Do odwiedzenia zostało jeszcze pięć powiatów.

– Z jednej strony chcieliśmy pokazać zróżnicowane drogi odzyskiwania niepodległości, a z drugiej strony wzmocnić integrację naszych ziem tworzących obecnie województwo podlaskie, aby mieć świadomość, że tworzymy jedną wspólnotę – podkreślił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Podziękował także władzom powiatu siemiatyckiego za możliwość zorganizowania spotkania.

– Cieszę się, że ta wystawa zawitała na teren powiatu siemiatyckiego, bo znajomość historii jest niezbędna do tego, żeby kształtować młode pokolenie – powiedział starosta siemiatycki Marek Bobel.

Następnie wyraził nadzieję, że wystawa będzie cieszyła się popularnością nie tylko wśród młodzieży z siemiatyckich szkół, ale z całego powiatu siemiatyckiego. Samorządowiec obiecał zwrócić się do burmistrza Siemiatycz i Rady Miasta z propozycją, aby jednej z ulic nadano imię Stanisława Ratyńskiego.

Drogę do niepodległości powiatu siemiatyckiego przybliżył Paweł Okołot, jeden z autorów wystawy. Przypomniał, że w listopadzie 1918 r. w Siemiatyczach znajdowała się lokalna komórka Polskiej Organizacji Wojskowej, zrzeszająca ok. 80 członków.

Na jej czele stał Stanisław Ratyński, którego decyzją, wraz z zakończeniem pierwszej wojny światowej, członkowie organizacji ujawnili się. Po uroczystej Mszy św., członkowie organizacji wyszli z kościoła i rozpoczął się długo wyczekiwany proces wyzwalania miasta, rozbrajania niemieckich posterunków, przejmowania ważnych dla miasta budynków i wyposażenia.

Wraz z opuszczeniem Siemiatycz przez ostatniego niemieckiego żołnierza do miasta wkroczyło wolsko polskie, co miało miejsce 16 lutego 1919 r.

Na otwarciu wystawy obecny był wojewoda podlaski Bogdan Paszkowski, starosta powiatu siemiatyckiego Marek Bobel, starosta powiatu białostockiego Jan Perkowski, starosta powiatu augustowskiego Jarosław Szlaszyński, starosta powiatu wysokomazowieckiego Bogdan Zieliński, sekretarz powiatu bielskiego Marek Martyniuk, wójt gminy Dziadkowice Antoni Brzeziński, wójt gminy Grodzisk Dariusz Tatarczuk, wójt gminy Milejczyce Jerzy Iwanowiec, wójt gminy Nurzec-Stacja Piotr Jaszczuk oraz wójt gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki.

Nie zabrakło także duchownych obu wyznań, miejscowych radnych, uczniów i nauczycieli z siemiatyckich szkół.

Wystawie towarzyszy organizowany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku konkurs, który polega na obejrzeniu wystawy i zrobieniu sobie selfie. Kolejnym krokiem jest odpowiedzenie na pytanie związane z treścią ekspozycji.

Na osoby, które umieszczą fotografię oaz poprawną odpowiedź pod postem na facebookowym profilu Muzeum Historycznego Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, czekają nagrody. Do wygrania są karty podarunkowe o wartości 50 zł do wykorzystania w sklepach sieci Empik.

Wystawa jest realizowana w ramach projektu Wojewody Podlaskiego „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” we współpracy z Województwem Podlaskim oraz Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Projekt został sfinansowany ze środków Wieloletniego Programu Rządowego ,,Niepodległa” na lata 2017-2022.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna