Sierpień pełen sukcesów podlaskich szachistów. Oliwia Kiołbasa z brązowym medalem mistrzostw Europy

Oliwia Kiołbasa na trzecim stopniu podium mistrzostw Europy
Oliwia Kiołbasa na trzecim stopniu podium mistrzostw Europy ECU
W minionych dniach zakończyły się trzy znaczące imprezy królewskiej gry. W każdej z nich znakomicie spisali się zawodnicy z naszego regionu.

Największy sukces odniosła mistrzyni międzynarodowa Oliwia Kiołbasa. W rumuńskim mieście Jassy zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy kobiet! O prymat na Starym Kontynencie ubiegało się 117 szachistek. 21-letnia augustowianka, wychowanka miejscowej Augustovii, była zawodniczka MUKS Stoczek 45 Białystok, obecnie reprezentująca Miedź Legnica, miała dopiero 43. numer startowy. Jednak od początku turnieju plasowała się w jego czołówce. Ostatecznie w 11 partiach zgromadziła aż 8 punktów, na które złożyło się siedem zwycięstw (m.in. nad dwiema posiadaczkami tytułu męskiego arcymistrza) i dwa remisy. Lepsze od Oliwii były tylko arcymistrz Elina Danielan (Armenia) 9 pkt i mistrz międzynarodowy Iulija Osmak (Ukraina) 8,5 pkt. Swym wynikiem augustowianka wypełniła normę na tytuł męskiego mistrza międzynarodowego i zakwalifikowała się do turnieju o Puchar Świata kobiet.

Przypomnijmy, że w swoim dorobku ma ona tytuły wicemistrzyni świata juniorek do lat 14 (2014 r.), mistrzyni Europy juniorek do lat 10 (2010 r.) i wicemistrzyni Europy juniorek do lat 18 (2018 r.).

Byli koledzy klubowi Oliwii, zawodnicy MUKS Stoczek 45 Białystok, świetnie wypadli zaś w dwóch silnie obsadzonych imprezach w Polsce.

Open A 57. Międzynarodowego Festiwalu Szachowego im. Akiby Rubinsteina w Polanicy Zdroju był popisem dwóch białostoczan. Triumfował arcymistrz Grzegorz Nasuta 7,5 pkt. z 9 możliwych przed mistrzem międzynarodowym Jakubem Kosakowskim 7. W pobitym polu pozostawili oni 58 rywali, a wśród nich sześciu arcymistrzów z Gruzji, Litwy, Polski i Ukrainy.

W tym samym czasie w Ustroniu rozgrywany był największy w kraju festiwal królewskiej gry „Szachy w Ustroniu łączą pokolenia”, który gościł m.in. byłego mistrza świata Garriego Kasparowa. Turniej Masters wygrał były zawodnik suwalskiej Hańczy arcymistrz Tomasz Warakomski (Akademia Szachowa Gliwice) 7 pkt z 9 możliwych. Na wysokiej 4. pozycji uplasował się Iwo Karolczuk. 15-latek z MUKS Stoczek 45 Białystok uzyskał 6 punktów i wypełnił normę na tytuł mistrza krajowego. Rozegrał trzy partie z arcymistrzami: jedną wygrał, dwie zremisował. W openie B czwarte miejsce zajął Adrian Budzisz. 6,5 pkt. przyniosło mu normę na tytuł kandydata na mistrza. W openie C rywalizowało aż 259 szachistek i szachistów. Triumfował Jan Król. Zawodnik MUKS Stoczek 45 zdobył 8 punktów. Jego koleżanka klubowa, Zuzanna Arciszewska zajęła 13. miejsce, a wynikiem 6,5 pkt wypełniła normę na tytuł kandydatki na mistrzynię.