Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Siła współpracy, moc integracji”. W Supraślu rozpoczął się I Podlaski Kongres Rad Seniorów. Zjechali seniorzy z całego województwa

szach (na podstawie wrotapodlasia)
Podlaski Kongres Rad Seniorów w Supraślu
Podlaski Kongres Rad Seniorów w Supraślu Marcin Nawrocki/UMWP
Prelekcje, warsztaty, debata nad wartościami i wspólną strategią działania a także wzajemne poznanie się – to główne cele I Podlaskiego Kongresu Rad Seniorów, który odbywa się w Supraślu (2-3.09). Uczestniczą w nim przedstawiciele 15 rad z całego regionu.

Jestem niezmiernie szczęśliwy, że udało się ten I Podlaski Kongres Rad Seniorów zwołać - powiedziała marszałek Artur Kosicki otwierając kongres. Podkreśłił przy tym dużą frekwencję uczestniczących w nim osób.

– To jest bardzo ważne, że chcecie rozmawiać, że chcecie się integrować. (…) Dla nas, zarządu województwa, korzystanie z Waszej wiedzy, doświadczenia życiowego i zawodowego jest bardzo istotne, bo tylko wtedy będziemy mogli z sukcesem współpracować tak, aby nasze pomysły jak najlepiej trafiły do seniorów – zaznaczył Artur Kosicki.

Czytaj też: Dawny posterunek MO dla seniorów

Wśród gości Kongresu nie zabrakło także gospodarza miasta Supraśl, Radosława Dobrowolskiego.

- My, jako samorząd uczymy się współpracy z seniorami. Dlatego ten Kongres jest bardzo ważny – powiedział burmistrz.

Ideą działalności rad seniorów nie jest - jak się często uważa - zapełnienie czasu wolnego osobom starszym, a odnalezienie w nich potencjału.

- Żeby mogli pracować na rzecz środowiska lokalnego, na rzecz mieszkańców - mówiła Bożena Bednarek, działająca w Radzie Seniorów przy marszałku województwa podlaskiego, redaktor „Podlaskiego Seniora” i zarazem wiceprezes Stowarzyszenia „Szukamy Polski”, organizatora kongresu. - Hasło tego spotkania, a właściwie całej naszej aktywności to jest „Siła współpracy, moc integracji” - chodzi właśnie o taką współpracę nie tylko między sobą, między członkami jednej rady, ale też między całym środowiskiem seniorów w naszym regionie – podkreślała.

Zobacz: To nieprawda, że starość Panu Bogu się nie udała

Rady seniorów pełnią rolę konsultacyjną i doradczą, mogą też zgłaszać własne inicjatywy do realizacji przez gminę. Ich członkowie są pełni pasji i zapału do działania. Przede wszystkim jednak dbają o siebie nawzajem - koperty życia, centra seniorów, zakup defibrylatorów, organizowanie darmowych szczepień czy olimpiad sportowych to niewielka część inicjatyw, jakie podejmują.

– Seniorada, Nestoralia, Łomżyńskie Forum Seniora, karta seniora, pismo „Srebrnik” – wymieniała pomysły łomżyńskiej rady Grażyna Czajkowska. – Bierzemy też udział w obradach Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, zgłaszamy nasze potrzeby, żeby seniorów pobudzać, żeby aktywnie spędzali czas – dodała.

Zobacz: W tych miastach seniorów jest najwięcej

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna