MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wolne etaty w policji

Ewa Bożek
Beata Kaput z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu jest pierwsza kobietą, która została dzielnicową
Beata Kaput z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu jest pierwsza kobietą, która została dzielnicową K. Tajs
Są wolne etaty w policji, brakuje jednak odpowiednich ludzi do służby. Czy przyczyną są niewysokie zarobki ?

Tylko trzy komendy policji w naszym regionie ma do obsadzenia 24 wakaty. W naszym regionie z powodu braków kadrowych w policji najbardziej cierpi stalowowolska komenda.

- Mamy 13 wakatów a do tego trzeba jeszcze doliczyć brak 6 nowo przyjętych policjantów, którzy obecnie są na półrocznych szkoleniach. Wrócą do pracy dopiero pod koniec roku - mówi Grzegorz Śmiech, komendant policji powiatowej w Stalowej Woli.

W TARNOBRZEGU NAJLEPIEJ

W komendzie policji w Mielcu na obsadzenie czeka 7 stanowisk. Najlepiej wygląda to w Tarnobrzegu, bo brakuje tutaj zaledwie 4 policjantów.
- W stosunku do sytuacji na całym Podkarpaciu znajdujemy się w bardzo dobrej sytuacji. Tylko w ostatnich dwóch latach przyjęliśmy 20 nowych funkcjonariuszy mówi Beata Jędrzejęwska-Wrona, rzecznik prasowy tarnobrzeskiej policji.

NABÓR W LISTOPADZIE

Nabór do komend powiatowych dla naszego regionu prowadzi Komenda Wojewódzka Policji. Najbliższa rekrutacja ruszy w listopadzie tego roku. - Liczę, że po jej zakończeniu znajdą się chętni do pracy w Stalowej Woli - mówi komendant Śmiech.

Komenda wojewódzka upatruje źródeł tego problemu w mało atrakcyjnych zarobkach. Kiedy policjant przychodzi do pracy dostaje niewiele ponad 1 tysiąc złotych na rękę.

SŁUŻBA NA OKRĄGŁO

- Nowo zatrudniony policjant zaczyna pracę w wydziale prewencyjnym. Oznacza to, że podczas każdego poważniejszego i większego zdarzenia jest natychmiast wzywany do pracy - wyjaśnia komisarz Mariusz Skiba, z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie. - To jest po prostu służba - dodaje.

Ale jak mówi komendant Śmiech jest to na pewno służba ciekawa, emocjonująca i dająca satysfakcje. - Działamy przede wszystkim na rzecz społeczeństwa i to jest w tym zawodzie najważniejsze - mówi.

KOBIETA W MUNDURZE

Być może właśnie dlatego na założenie policyjnego munduru decyduje się coraz więcej kobiet. W Stalowej Woli pracuje ich 11, w Tarnobrzegu 12, a Mielcu aż 17!
Panie nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Podobnie jak ich koledzy, kiedy zaczynają służbę, pracują w wydziałach prewencyjnym i drogowym. Wszyscy zauważają jednak, że na przykład kierowcy którzy popełnia przewinienie zachowują się zupełnie inaczej przy policjantce. Są spokojniejsi i grzeczniejsi.

REKRUTACYJNE SITO

Jak poinformowano nas w komendzie wojewódzkiej w tym roku o pracę w policji na Podkarpaciu starało się prawie 2 tysiące osób. Dostało ją zaledwie 167 osób. Kandydaci mieli najwięcej problemów podczas testów psychologicznych. Na tym etapie rekrutacji odpadło 30 procent kandydatów. Obecnie w całym województwie zatrudnionych jest ponad 4 tysiące 300 funkcjonariuszy w tym 377 kobiet. Brakuje 185 policjantów. Ale komenda zapowiada, że jeszcze w tym roku chce przyjąć 85 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie