Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd wzięło się twoje nazwisko i nazwa wsi?

Dorota Naumczyk, prof. Michał Kondratiuk
Archiwum
Kilkuset Czytelników „GW” zgłosiło się za naszym pośrednictwem do prof. Michała Kondratiuka z prośbą o rozszyfrowanie ich nazwisk i nazw miejscowości.

Nasza Czytelniczka Magdalena Supińska pisze do nas: „Szanowni Państwo, w imieniu mojego taty Henryka Supińskigo zwracamy się do pana profesora Michała Kondratiuka z prośbą o zdefiniowanie pochodzenia nazwiska Supiński. Z góry dziękujemy. Pozdrawiamy. Magdalena i Henryk Supińscy

Supiński

- Nazwisko Supiński pochodzi od nazwy wsi Supienie w gminie Filipów w powiecie suwalskim - wyjaśnia językoznawca. - Nazwiska odmiejscowe informują o dawnym pochodzeniu osoby z danej osady, a czasami również o obecnym miejscu jej zamieszkania.

W naszym regionie nazwisko Supiński najczęściej występuje w Białymstoku (82 osoby), Łomży (57 osób), Ełku (40), Zambrowie (31), Piszu (29), Kolnie (16) - na podstawie www.nazwiska-polskie.pl

Dziemiach

Kolejny nasz Czytelnik Mikołaj Dziemiach pisze: „Witam. Chciałbym wiedzieć, skąd się wzięło nazwisko Dziemiach, a pochodzę z miejscowości Ostrowie w powiecie sokólskim (gmina Dąbrowa Białostocka). Z wyrazami szacunku“.

- Podstawą nazwiska Dziemiach jest imię męskie polskie Damian, wschodniosłowiańskie Diem’jan, Dziem’jan, Dziam’jan, Dem’jan - rozpoczyna prof. Kondratiuk. - - Imię Damian jest znane w Polsce od XII wieku. W w staropolszczyźnie pisane było Damijan, Demijan. Imię to pochodzi od łacińskiego przydomka Damianus. Do łaciny trafiło z języka greckiego, a tam od greckiej bogini Damios. Etymologia imienia nie jest do końca jasna. Niektórzy twierdzą, iż oznaczało pierwotnie „pogromcę, poskramiacza“. Forma nazwiska powstała pod wpływem otaczających gwar.

W naszym regionie nazwisko Dziemiach występuje dosyć rzadko. Można je spotkać m.in. w Białymstoku (8 osób), Augustowie i Dąbrowie Białostockiej (po 5).

Abramowicz

Z kolei Katarzyna Abramowicz pisze: „Bardzo ciekawi mnie, skąd pochodzi nazwa mojej miejscowości, tj. Bachmackie Kolonie oraz nazwiska Abramowicz. Z góry dziekuję za udzielone informacje.“

- Nazwisko Abramowicz poświadczone jest w źródłach polskich już w 1231 roku - twierdzi prof. Kondratiuk. - Pochodzi od imion używanych w Polsce: Abraham, Abram. To imię biblijne, powstałe od akadyjskiego Abaamraam, czyli „kochaj ojca“. W Starym Testamencie było Abraham i Abram. W Polsce w śrsdniowieczu imię częste, notowane od XIII wieku w formach: Abram, Abraam, Abraham, Habraham, Jabram. W nazwiku Abramowicz sufiks -owicz występuje w funkcji patronimicznej i oznacza „syn, potomek“ Abrama.

W naszym regionie nazwisko Abramowicz możemy spotkać m.in. w Białymstoku (206 osób), Ełku (26), Siemiatyczach (24), Giżycku (20), Wasilkowie (18), Gróku (16).

Bachmackie Kolonie

- Natomiast jeżeli chodzi o wieś Bachmackie Kolonie w gm. Suchowola to pierwsza informacja źródłowa o kolonii pochodzi z mapy D.F. Sotzmanna, Topographisch Militarische Karte Neuen Ostpreussen, wydanej w 1808 r. w Berlinie, na której nazwa osady brzmi: Col: Bachmacz - rozpoczyna językoznawca. - W źródle z lat 1878 i 1886 - Spisok ziemlewładienij w Grodnienskoj gubiernii, opracowany przez Piotra Dikowa, podaje zapis: koł[onija] Ratenau ili [albo] Bachmatskaja, wołosti Romanowka, pow. sokólski. W 1967 roku, podczas rejestracji nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych, na zlecenie Urzędu Rady Ministrów PRL, zanotowałem, że we wsi było 36 domów, pole pozostawało w szachownicy, ludność katolicka należała do parafii Suchowola. Spis miejscowości PRL z 1967 roku podaje nazwę osady: Bachmackie.

Jak dodaje prof. Kondratiuk, etymologję nazwy osady: Bachmackie Kolonie można traktować jako osadę należącą do osoby o nazwisku Bachmat (1424 r.), Bachmacz, Bachmatek (1620 r.), te zaś pochodzą od słowa bachmat w znaczeniu „mały, silny koń tatarski“ lub od nazwiska Bachman (1680 r.), pochodzenia niemieckiego, powstałego z apelatywu Bach, czyli „strumień“ + mann jako „człowiek“. Dzisiejsza gwarowa nazwa wsi: Bachmacze jest pierwotnym określeniem mieszkańców kolonii: Bachmackie. W pow. sokólskim jest również wieś Bachmatówka w gm. Sokółka.

Burchaty

Ilona Nieroda pisze: „Chciałabym poznać historię mego nazwiska - Nieroda oraz nazwy miejscowości Burchaty“. O nazwisku Nieroda prof. Kondartiuk pisał tydzień temu, w Magazynie „GW“ z dnia 30 października, zaś dzisiaj omawia etymologię nazwy wsi: - Pierwsze informacje o osadzie młyńskiej Burkatowiczy pochodzą z roku 1558. Byli to właściciele młynów będących na arendzie w starostwie brańskim. Przy młynach zwykle była także ziemia. Młynarze płacili miary za arenę. W roku 1558 byli to: Janko z Lymanem Burkatowiczy płacili za miary kop 2; Szymon Burkatowicz kop 2; Janko z Miskiem Burkatowiczy za miary i od folusza kop 2 (Akta Wileńskiej Archeograficzeskoj Komisii, t. XIV, s 27-28). W roku 1676 Młynarze Burkoccy należeli do starostwa brańskiego, było ich osób 12 płci obojga; w latach 1775-1789 Burchaty należały do parafii Brańsk. Nazwa wsi należy do kategorii nazw rodowych. Nazwa osobowa Burkat (1431 r.), Burchat, pochodzi od niemieckiego imienia Burghard, notowanego w Polsce od XIII wieku, i znaczy bergan, czyli „ochraniać’ + hart „mocny, dzielny“.

Żednia

Kolejny nasz Czytelnik prosi o informacje o swojej wsi Żednia w gm. Michałowo.

- Najstarsza znana informacja pochodzi z 1784 roku: Zjedna, młyn w posiadłości księcia Heronima Radziwiłła, parafii Zabłudów (Rękopis - Opisanie parafii dekanatu knyszyńskiego...Centralna naukowa biblioteka Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie) - wyjaśnia prof. Kondratiuk. - Dalsze źródła to Ziedna (1858 r.) - uroczysko we włości Zabłudów (1878 i 1886 rok); Żednia, stacja dróg żelaznych poleskich na przestrzeni Baranowicze - Białystok (Słownik geograficzny Królestwa Polskiego... t. XIV, s. 755). W roku 1921 Żednia, wieś i leśniczówka miała 5 domów i 39 mieszkańców, a stacja kolejowa miała 1 dom i 9 mieszkańców. Nazwa wsi, leśniczówki i stacji kolejowej pochodzą od przepływającej tu rzeki Ziednia, dziś Żednicka, prawy dopływ rzeki Płaskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna