Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skalpelem albo laserem

Ewa Kurzyńska
Leczenie jest możliwe na kilka sposobów.

Dzięki rozwojowi technik mało inwazyjnych zmiany chorobowe można usuwać niemal bezkrwawo, a pobyt w szpitalu można ograniczyć do minimum.

Metoda chirurgiczna - operacja klasyczna, czyli otwarta polega na wyłuszczeniu przerośniętej tkanki stercza. Zabieg stosunkowo często wiąże się z koniecznością przetaczania choremu krwi oraz kilkudniowym pobytem w szpitalu. Dlatego w ostatnich latach metoda ta jest coraz rzadziej stosowana.

Elektroresekcja stercza - zabieg wykonuje się przez cewkę moczową. Metoda ta jest nieustannie doskonalona i określana mianem "złotego standardu" w chirurgii gruczołu krokowego. To znaczy, że jest metodą stosowaną u większości pacjentów.

Laseroterapia - jest uznawana za alternatywną metodę wobec leczenia chirurgicznego. Naświetlana laserem tkanka pod wpływem temperatury ulega częściowo odparowaniu, częściowo zaś martwicy. Cewka przestaje być dzięki temu uciskana i dolegliwości stają się mniej dokuczliwe. Zabieg jest praktycznie bezkrwawy, nie powoduje groźnych powikłań i przynosi szybkie efekty. Niestety, jest kosztowny i refundowany tylko u pacjentów z zaburzeniami krzepliwości krwi, obciążonych chorobami sercowo-naczyniowymi lub przyjmującymi leki przeciwkrzepliwe. To głównie chorzy w podeszłym wieku, którzy nie znieśliby trudów klasycznej operacji czy elektroresekcji.

Konsultacja:
lek. med. Dariusz Sobieraj,
urolog

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna