Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skansen rośnie

Aleksandra Gierwat
Mieszkańcy i turyści chętnie odwiedzają ciechanowieckie Muzeum Rolnictwa i skansen. Tym bardziej cieszy wiadomość, że ciekawych zabytkowych eksponatów wciąż tu przybywa.
Mieszkańcy i turyści chętnie odwiedzają ciechanowieckie Muzeum Rolnictwa i skansen. Tym bardziej cieszy wiadomość, że ciekawych zabytkowych eksponatów wciąż tu przybywa.
Dopiero co Muzeum Rolnictwa pozyskało fundusze na remont oficyny, a już znalazły się pieniądze na przeniesienie tu zabytkowych obiektów.

Zabytkowy drewniany kościół z XVII w. czeka na przenosiny z leżących w pobliżu Ciechanowca Bogut-Pianek. Drewniana wikarówka wraz z dzwonnicą przyjadą z kolei z Kulesz Kościelnych, czyli z drugiego końca powiatu. Nowe eksponaty będziemy mogli podziwiać na terenie skansenu najprawdopodobniej od września 2010 r. W plebanii utworzona zostanie izba poświęcona księdzu Krzysztofowi Klukowi, którego imię nosi ciechanowiecka placówka.

- Udało nam się właśnie pozyskać trzy miliony złotych na ten cel - cieszy się Dorota Łapiak, dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. - Przy okazji chcielibyśmy odnowić kilka innych obiektów na terenie skansenu, m.in. młyn i spichlerze.

Fundusze unijne udało się Muzeum Rolnictwa zdobyć w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Ale to nie jedyne środki, o które placówka ubiegała się w tym roku i które jej przyznano.

W czerwcu z Ministerstwa Kultury udało się pozyskać 100 tys. zł. Kolejne 200 tys. zł wyłożył podlaski Urząd Marszałkowski. Pieniądze przyznano na remont wnętrza XIX-wiecznej oficyny. To istotny zastrzyk gotówki, gdyż jak przyznała Anna Wiśniewska, wicedyrektor placówki, o ile z zewnątrz budynek został odnowiony i wymieniono w nim okna, wnętrza remontu jeszcze nie widziały. A to właśnie w oficynie mieszczą się pracownie działów merytorycznych Muzeum.

Remont ruszy we wrześniu, zakończy do grudnia tego roku.
Muzeum Rolnictwa składało również wniosek o dofinansowanie remontu budynku byłej szkoły w położonej pod Ciechanowcem wiosce Winna-Chroły. W przyszłości będzie można tam obejrzeć drewniane tornistry, ławki pamiętające czasy carskie, czy dzienniki z lat 20. XX w. Bardzo możliwe, że i ten projekt uzyska finansowe wsparcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna