W tym roku długi weekend rozpoczniemy już 29 kwietnia, ale to 1 maja uznawany jest za oficjalny początek majówki. To wtedy wiele osób wyciągnie grille, pojedzie na działkę lub zdecyduje się na rodzinny wyjazd. Co jednak, jeśli chwilę przed imprezą czy wycieczką okaże się, że nie mamy niezbędnych produktów? Pomimo że 1 maja to święto państwowe, mamy szansę na zrobienie „awaryjnych zakupów”.
Gdzie zrobimy zakupy 1 maja 2023 roku?
W tym roku 1 maja i 3 maja wypadają w poniedziałek oraz środę. Oba te dni są ustawowo wolne od pracy, przez co tylko we wtorek mamy szansę na bezproblemowe zrobienie zakupów w supermarketach czy galeriach handlowych. Warto też pamiętać o niedzieli handlowej, która przypada na 30 kwietnia.
W Święto Pracy będą natomiast otwarte mniejsze sklepy, w których za ladą stanie właściciel. Na zakupy 1 maja możemy się zatem wybrać do niektórych punktów:
- Żabka,
- Lewiatan,
- Carrefour Express,
- Freshmarket.
Tego dnia otwarte też będą niektóre sklepy osiedlowe. Zakazem handlu w niedziele i święta nie są również objęte:
- kawiarnie,
- apteki,
- lodziarnie,
- piekarnie,
- sklepy z dewocjonaliami,
- sklepy z pamiątkami,
- stacje paliw,
- salony prasowe,
- sklepy na lotniskach.
1 maja mogą być czynne również niektóre pizzerie, kebaby czy bary. Informacje o godzinach otwarcia najprościej będzie sprawdzić na stronie internetowej danego obiektu.
Za omijanie zakazu handlu grozi kara w wysokości od 1000 do nawet 100 tys. złotych. W przypadkach uporczywego, celowego naruszania przepisów wymiar sprawiedliwości może zadecydować o zastosowaniu kary ograniczenia wolności.