MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skłody Borowe w plebiscycie Mistrzowie Agro zajęły 2. miejsce w kategorii Sołectwo roku 2019

Barbara Kociakowska
Barbara Kociakowska
Żeńska drużyna strażacka ma na swoim koncie pierwsze sukcesy – zajęła w zawodach gminnych pierwsze miejsce wśród kobiet
Żeńska drużyna strażacka ma na swoim koncie pierwsze sukcesy – zajęła w zawodach gminnych pierwsze miejsce wśród kobiet Z archiwum sołectwa Skłody Borowe
Mieszkańcy Skłodów Borowych lubią spędzać ze sobą czas. Spotykają się na grillu czy imprezie karnawałowej. Chętnie też udzielają się społecznie – nie ma problemu, jeśli trzeba uporządkować plac lub skosić trawę.

Skłody Borowe to niewielka, typowo rolnicza, wieś leżąca w gm. Nowe Piekuty. Liczy 32 domostw.

– Był okres, kiedy przez 6 lat we wsi nie urodziło się żadne dziecko – opowiada Krzysztof Jankowski, sołtys. – Teraz już mamy w naszej miejscowości trochę dzieci.

Jak mówi, do Skłodów Borowych zaczęli wracać dawni mieszkańcy wsi, którzy wyjechali do miasta. Na działkach po rodzicach budują domy i dojeżdżają do pracy.

Z opowieści sołtysa wynika, że życie wsi toczy się wokół remizy strażackiej. W budynku tym znajduje się bowiem świetlica (służy ona dwóm wsiom, korzystają z niej również Stare Żochy), duża sala oraz kuchnia. Obok remizy znajduje się małe boisko do piłki nożnej oraz plac zabaw dla dzieci i plac rekreacyjny, na którym jest grill, altana, oczko wodne. W świetlicy obecnie prowadzony jest remont. Został m.in. wyremontowany kominek, zakupione nagłośnienie.

– Brakuje jeszcze stolików - mówi Krzysztof Jankowski. – Może przydałby się jeszcze telewizor, moglibyśmy się spotykać wieczorami, wspólnie pooglądać mecze.

W świetlicy organizowane są różne imprezy: Mikołajki, Andrzejki, mieszkańcy wyprawiają tu urodziny, imieniny, chrzciny, stypy.

Mają strażaków i strażaczki

Straż pożarna w Skłodach Borowych (również należą do niej mieszkańcy wsi Stare Żochy) działa od 1961 r. Liczy 124 strażaków – w tym 10 kobiet.

– Zaczynaliśmy od zera – mówi sołtys. – Dziesięć lat temu pozyskaliśmy starego Żuka, który służył nam przez 8 lat.

Trzy lata temu miejscowi strażacy jeździli już Starem z beczką i wodą. A w tym roku pozyskali Jelcza. Stara przekazali innej jednostce.

Kamil Żochowski, sołtys wsi Stare Żochy prezentuje miejsce rekreacji, z którego mieszkańcy bardzo chętnie korzystają

Mieszkańcy wsi Stare Żochy na nic nie narzekają. Chwalą dobr...

Strażacy spotykają się, organizują ćwiczenia. Co roku biorą udział w zawodach sportowych odbywających się na terenie gminy, a także w gminnych manewrach strażackich.

W Skłodach Borowych powstało także (w grudniu minionego roku) Koło Gospodyń Wiejskich. Jak podkreśla sołtys, działają w nim głównie osoby młode z dwóch wsi. Panie spotykają się, organizują m.in. imprezy dla dzieci.

Mieszkańcy Skłodów Borowych chcą jeszcze wyposażyć świetlicę w stoły i krzesła, kupić gry dla młodzieży. Myślą też o urządzeniu siłowni na świeżym powietrzu. W tym roku z pieniędzy z funduszu sołeckiego położyli kafelki w kuchni, przerobili wodę. Natomiast koło gospodyń kupiło nową kuchenkę, duży zlewozmywak. Wymienione zostało też oświetlenie w świetlicy.

Spotykają się na grillu

Jak podkreśla sołtys, mieszkańcy Skłodów Borowych chętnie się udzielają społecznie. Dbają o porządek wokół świetlicy, koszą trawę. Chętnie też spędzają ze sobą wolny czas, integrują się. Co roku organizują bal karnawałowy (w ubiegłym roku było na nim 120 osób).

– Latem często robimy grilla, a przy okazji urządzamy dzieciom zabawy na świeżym powietrzu – opowiada sołtys.

Mistrzowie agro 2019, laureaci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna