Łukasz Konstanty
Kamil Stoch zajął 5. miejsce w kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oslo. Fot. Wojciech Matusik / polskapress
Pięciu Polaków zakwalifikowało się do niedzielnego konkursu Pucharu Świata w Oslo. Niespodziewanie poza czołową pięćdziesiątką znalazł się Aleksander Zniszczoł, któremu do awansu zabrakło 3,4 pkt. Najlepszy w prologu okazał się Norweg Halvor Egner Granerud.

Dzięki triumfowi w kwalifikacjach Granerud wzbogacił się o 3 tysiące franków szwajcarskich, przesunął się też w klasyfikacji generalnej Raw Air na drugie miejsce.

Kamil Stoch najlepszym z Polaków

Najlepiej spośród polskich skoczków spisał się Kamil Stoch, który prolog zakończył na piątej pozycji. Polak uzyskał 129,5 metra, otrzymał wysokie oceny za styl a łączna nota uzyskana przez trzykrotnego mistrza olimpijskiego była jedynie o 2,4 pkt gorsza od tej, jaką uzyskał drugi w kwalifikacjach Słoweniec Timi Zajc.

Dobry pierwszy niedzielny skok pozwolił Kamilowi na awans na szóstą pozycję w klasyfikacji łącznej turnieju Raw Air. Tuż przed nim plasuje się Dawid Kubacki, który prolog zakończył na dziesiątej pozycji. Nowym liderem cyklu został Austriak Stefan Kraft (trzeci w kwalifkacjach), z kolei na trzecią pozycję osunął się zwycięzca sobotniego konkursu - Słoweniec Anże Lanisek, który w kwalifikacjach zajął zaledwie 13. pozycję.

O której godzinie konkurs PŚ w Oslo?

Do niedzielnego konkursu awansowali także Piotr Żyła (23. miejsce), Paweł Wąsek (29. pozycja) i Jakub Wolny (30. lokata). W zmaganiach z kolei nie weźmie udziału Aleksander Zniszczoł (52. miejsce), który podzielił los m.in. Japończyka Naoki Nakamury i Słoweńca Lovro Kosa.

Zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oslo, będące także częścią turnieju Raw Air, zaplanowane zostały na godzinę 16:30.