MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skończy się dziedziczenie majątku po dalekich krewnych. Kto nie dostanie już spadku? Poznaj zmiany w dziedziczeniu ustawowym

Przemysław Zańko-Gulczyński
Prawo dotyczące dziedziczenia ma się zmienić w sposób, który lepiej oddaje faktyczne relacje między członkami rodziny.
Prawo dotyczące dziedziczenia ma się zmienić w sposób, który lepiej oddaje faktyczne relacje między członkami rodziny. 123RF.com
Część osób zostanie wyłączona z dziedziczenia ustawowego po zmianach w prawie, nad którymi pracuje obecnie Sejm. Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić przepisy dotyczące spadku po dalekich krewnych. Inne będą też zasady dziedziczenia w przypadku osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych oraz osób, wobec których zasądzono alimenty. Wyjaśniamy, co się zmieni.

Spis treści

Zmieniają się reguły dziedziczenia ustawowego. Chodzi m.in. o spadek po dalekich krewnych

W teorii dziedziczenie ustawowe jest proste – przepisy jasno wskazują, kto i w jakiej kolejności dziedziczy. Praktyka mówi jednak co innego. Nieraz okazuje się np., że majątek zmarłego jest rozdzielany między kilkunastu spadkobierców mieszkających w różnych częściach Polski lub wręcz w różnych krajach. Nie trzeba dodawać, że generuje to liczne problemy – koszmarem często staje się np. próba sprzedaży mieszkania po zmarłym.

W rozwiązaniu tych problemów mają pomóc zmiany w prawie spadkowym, nad którymi pracuje obecnie Sejm. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduje przede wszystkim, że z dziedziczenia wyłączeni zostaną najdalsi krewni z trzeciej grupy spadkowej. Nie wiadomo na razie, kiedy nowe prawo wejdzie w życie, ale najprawdopodobniej nastąpi to jeszcze w tym roku.

– Krąg spadkobiorców zostanie w tej grupie zawężony do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy oraz ich zstępnych. Projekt zakłada, że stryjeczne i cioteczne wnuki oraz dalsze pokolenia, często nieutrzymujące relacji ze spadkodawcą, zostaną wyłączone z dziedziczenia po nim – wyjaśnia resort. Jeśli któreś z dziadków spadkodawcy umrze przed spadkodawcą, udział spadku, który by mu przypadał, będzie równo podzielony między jego dzieci. Natomiast gdy taka sytuacja dotyczyć będzie dzieci dziadków spadkodawcy (jego stryjostwa lub wujostwa), udział spadkowy przypadał będzie w częściach równych ich dzieciom.

Jak wskazuje ministerstwo, ta zmiana znacznie przyspieszy postępowania spadkowe i uprości je. Nie będzie już bowiem potrzeby szukania rozsianych po świecie dalekich krewnych, którzy często nigdy nawet nie mieli kontaktu ze zmarłym. Co ważne, omawiana zmiana dotyczy tylko dziedziczenia ustawowego – w testamencie nadal można będzie zapisać majątek dowolnym osobom.

– Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać po 12 miesiącach od ogłoszenia – podaje ministerstwo.

Unikałeś alimentów lub sprawowania pieczy nad spadkodawcą? Nic po nim nie odziedziczysz

Jednym z głównych założeń nowelizacji przepisów jest dostosowanie prawa do „faktycznych relacji rodzinnych”. Ma w tym pomóc kolejna planowana zmiana – można będzie uniemożliwić dziedziczenie osobom, które notorycznie uchylały się od obowiązków względem spadkodawcy. Chodzi konkretnie o:

Można powiedzieć, że dzięki tej zmianie dziedziczenie stanie się bardziej sprawiedliwe – łatwiej będzie uniknąć np. sytuacji, gdy po zmarłym nieruchomość dziedziczy ojciec, który nigdy się swoim dzieckiem nie interesował i unikał łożenia na jego utrzymanie. Jak piszą autorzy nowelizacji, takie osoby można będzie uznać za „niegodne dziedziczenia”.

– Zdarzają się sytuacje, gdzie przyszły spadkodawca wymaga opieki ze strony osób trzecich, której to opieki przyszły spadkobierca nie zapewnia, choć mógł i powinien – zauważają autorzy projektu.

Małoletni i ubezwłasnowolnieni zyskają więcej czasu na zajęcie się spadkiem

Wśród planowanych zmian w prawie spadkowym znalazła się też taka, która ma dać osobom małoletnim oraz ubezwłasnowolnionym dodatkowy czas na zajęcie się kwestiami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby i dziedziczeniem. Obecnie małoletni i ubezwłasnowolnieni, którzy chcą np. odrzucić problematyczny spadek, muszą to zrobić w ciągu 6 miesięcy od uzyskania informacji o śmierci spadkodawcy. Jeśli nie zdążą (a procedura wymaga m.in. uzyskania zezwolenia sądu opiekuńczego), spadek zostaje automatycznie przyjęty.

– Dziedziczenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie wymaga podjęcia żadnych działań. Jeśli przez pół roku spadkobierca nie zadecyduje inaczej, automatycznie przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza – wyjaśnia mec. Ziemowit Bittner, radca prawny ze Związku Przedsiębiorstw Finansowych.

Po zmianach nie trzeba będzie już się spieszyć z przyjęciem czy odrzuceniem spadku. W sytuacjach, gdy dokonanie tych czynności wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego, 6-miesięczny termin zostanie zawieszony na czas trwania postępowania sądowego.

– Pomoże to osobom małoletnim oraz ubezwłasnowolnionym. Należny im spadek nie będzie im przepadał z powodu niedopilnowania formalności. Wymagane oświadczenie mogą złożyć w ich imieniu opiekunowie – podkreśla Ministerstwo Sprawiedliwości.

Modny styl kultowej holenderskiej marki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna