Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrzypionki powracają na pola zbóż. Żerujące larwy mogą poważnie osłabić plony

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Samice skrzypionek mogą złożyć hurtowe ilości jaj, co przy nagromadzeniu chrząszczy powoduje istną plagę
Samice skrzypionek mogą złożyć hurtowe ilości jaj, co przy nagromadzeniu chrząszczy powoduje istną plagę GettyImages/Tomasz Klejdysz
Skrzypionki to szkodniki, które atakują zboża. Larwy oraz chrząszcze mogą znacznie obniżyć plony. Zwłaszcza te pierwsze, które niedługo wyklują się z jaj, są dla rolników zagrożeniem. Zwalczanie tych owadów jest ciężkie, a dostęp do odpowiednich produktów ograniczony.

Skrzypionki składają jaja. Larwy mogą poważnie uszkodzić zboża

Żer chrząszczy rozpoczyna się na przełomie kwietnia/marca. Ich natężenie nie jest w tej chwili duże, ale zaczynają składać jaja. Larwy, które się z nich wyklują, mogą zasiać prawdziwe spustoszenie. Jak rozpoznać skrzypionkę? Ta zbożowa ma ciemną główkę i pomarańczowe odnóża, z kolei błękitek jest w barwach niebiesko-zielonych. Larwy zaś łatwo rozpoznać, są kuliste i pokryte śluzem.

Jak rozpoznać, że skrzypionka dopadła nasze uprawy?

Samice skrzypionek mogą złożyć hurtowe ilości jaj, co przy nagromadzeniu chrząszczy powoduje istną plagę. Larwy żerują potem na całej roślinie, pnąc się do góry, co nie tylko osłabia plon, ale może doprowadzić do różnych chorób. Wielu plantatorów w okresie wiosennym liczy na deszcz. Znaczne opady pomagają zmyć przyklejone do upraw jaja.

- Charakterystycznym objawem wystąpienia ich w uprawie są podłużne, białe plamy oraz dziurki w liściach. Larwy skrzypionki, żerują aż do końca dojrzałości mlecznej zbóż. Przez swoje szkodliwe działanie mogą zmniejszyć powierzchnię asymilacyjną liści zbóż nawet do 80 proc., powodując przy tym stratę plonu głównego przekraczającą 40 procent – alarmował Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Po przekroczeniu progu szkodliwości rolnicy sięgają po odpowiednie substancje

Gdy zawodzą naturalne metody ochrony zbóż przed skrzypionkami (np. odpowiednie zabiegi agrotechniczne wykonane wcześniej), w grę wchodzą preparaty chemiczne. Choć są inwazyjne, wciąż wielu plantatorów sięga po nie w walce ze szkodnikami. Najczęściej używa się ich, gdy zostanie przekroczony próg szkodliwości – w przypadku zbóż jarych do 1 larwy na źdźbło, przy ozimych do 1,5 larwy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skrzypionki powracają na pola zbóż. Żerujące larwy mogą poważnie osłabić plony - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna