Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skup mleka spadł, może nie być kar

Barbara Kociakowska [email protected]
Jeśli w ogóle przekroczymy krajową kwotę mleczną, to minimalnie. A więc, ewentualne kary z tego tytułu będą również niewielkie.
Jeśli w ogóle przekroczymy krajową kwotę mleczną, to minimalnie. A więc, ewentualne kary z tego tytułu będą również niewielkie.
Ostatnie dane ze skupów wskazują na to, że możemy w ogóle nie przekroczyć krajowej kwoty mlecznej. A jeżeli się nie uda, to przekroczenie to będzie minimalne. A więc i ewentualne kary będą niewielkie.

Dane o stopniu wykorzystania krajowej kwoty mlecznej, podane przez Agencję Rynku Rolnego w minionym tygodniu, powinny uspokoić rolników.

Z miesięcznej sprawozdawczości, realizowanej przez podmioty skupujące (i przekazywanej do dyrektorów oddziałów terenowych ARR) w miesiącach kwiecień 2012 r. - luty 2013 r. wynika, że skupiono ok. 8,99 mld kg mleka po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu. Jest to o 3,30 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku kwotowego.

Natomiast stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 11 miesiącach roku kwotowego 2012/2013 wyniósł ok. 92,06 proc.

Znaczny spadek skupu mleka

W lutym odnotowano znaczący spadek wolumenu skupionego mleka. W analizowanym miesiącu do podmiotów skupujących dostarczono 736,8 mln kg surowca, czyli o 7,1 proc. mniej niż w styczniu i aż o 4,3 proc. mniej niż w lutym ubiegłego roku.

Jak szacuje ARR, jeżeli tendencja w skupie mleka z ostatnich kilku miesięcy utrzyma się do końca tego sezonu, wówczas ryzyko przekroczenia kwoty krajowej dostaw będzie minimalne.

- Mamy już dane za 11 miesięcy, pozostał nam tylko jeden miesiąc - mówi Wojciech Kasjanowicz, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Białymstoku. - Jeśli utrzyma się dotychczasowa tendencja w skupie to ryzyko przekroczenia kwoty mlecznej jest minimalne.

A jeśli się nie uda i kwota mleczna zostanie przekroczona w nieznacznym stopniu, wówczas i ewentualne kary z tego tytułu będą nieznaczne.

Decyduje cena

Jak widać, w ostatnim czasie skup mleka znacznie wyhamował. Rolnicy obawiali się kar, które musieliby zapłacić za przekroczenie kwot mlecznych. Jednak nie wszyscy uważają, że główną przyczyną zmniejszającej się produkcji mleka jest strach przed tymi karami.

- Największym hamulcem rozwoju produkcji mleka jest cena - mówi Edmund Borawski, prezes SM Mlekpol w Grajewie. - Jeśli byłaby ona bardzo dobra, to rolnicy zwiększaliby produkcję, nie licząc się z konsekwencjami.

Jego zdaniem, rolnicy nie ograniczali świadomie produkcji mleka w obawie przed karami, mogło tak dziać się jedynie w pojedynczych przypadkach. Co najwyżej z tego powodu mogli wstrzymywać się z inwestycjami w gospodarstwach. Jego zdaniem rolnicy starali się jednak inwestować, by jak najlepiej przygotować się do okresu, kiedy mleczne limity zostaną zniesione, by być wtedy jak najbardziej konkurencyjnym.

Według prezesa Mlekpolu podlascy producenci mleka stanęli na wysokości zadania. Starali się dokupić brakujących kwot mlecznych, przeważnie w innych województwach.

- Naprawdę dokupili ich sporo - zauważa Edmund Borawski.

Będzie rosła produkcja i zapotrzebowanie

System kwotowania został wprowadzony w Unii Europejskiej w 1984 roku. Ma obowiązywać do sezonu kwotowego 2014/2015. Rolnicy obawiają się, że kiedy produkcja przestanie być kwotowana, rynek mleka się rozreguluje, a jego cena spadnie. Komisja europejska uważa, że spadek cen mleka nie grozi producentom. Dlaczego? Bo wzrośnie światowe zapotrzebowanie na produkty mleczarskie. A więc branża mleczna ma ogromny potencjał wzrostu konsumpcji dzięki rynkom światowym (średnio przynajmniej 2 proc. lub ekwiwalent 13 mln ton mleka rocznie). Według KE będzie można wykorzystać go w pełni jedynie wówczas, gdy zostaną zlikwidowane ilościowe ograniczenia produkcji.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna