Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śledczy z Augustowa "skonfiskowali" auto nietrzeźwego kierowcy kia. Wkrótce ma to być normą

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Nietrzeźwy 75-latek stracił już prawo jazdy. O jego dalszym losie zdecyduje sąd
Nietrzeźwy 75-latek stracił już prawo jazdy. O jego dalszym losie zdecyduje sąd Podlaska policja
W przypadku mieszkańca pow. augustowskiego chodziło o tymczasowe zajęcie majątku na poczet przyszłych kar. W Sejmie trwają jednak prace nad nowelizacją Kodeksu karnego - każdy pijany kierowca z wynikiem 1,5 promila i więcej ma stracić auto.

Działo się to w Augustowie. Policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę kia. Okazało się, że 75-latek jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad promil alkoholu w organizmie. Kierowca od razu stracił prawo jazdy.

- Dodatkowo Prokurator Rejonowy w Augustowie wobec mieszkańca powiatu augustowskiego, wydał postanowienie o tymczasowym zajęciu samochodu o wartości 20 tysięcy złotych, na poczet przyszłych kar - poinformowała w czwartek st. sierż. Agata Iwanowicz z augustowskiej komendy.

Czytaj też: Pędzili ponad 100 km/h przez Suwałki i Białystok. Młodzi kierowcy słono zapłacili za brawurę w Nowy Rok. Przez nowy taryfikator mandatów

O karze zadecyduje sąd. Prócz 2 lat pozbawienia wolności, ma też do dyspozycji orzeczenie grzywny i środka karnego w postaci zobowiązania skazanego do wypłaty określonej kwoty pieniędzy np. na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. By nie uniknął sankcji o charakterze finansowym i wykonał wyrok, organy ścigania stosują zabezpieczenie majątkowe (na wszelki wypadek). Mogą to być pieniądze, nieruchomości lub inne wartościowe przedmioty. W przypadku 75-latka z pow. augustowskiego był to samochód.

Zobacz także: Białystok. Wypadek na Zielonogórskiej. Pijany kierowca potrącił na pasach ojca z dzieckiem i uciekł. Jest wyrok (zdjęcia)

W zeszłym miesiącu rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu Karnego. Ten przewiduje, że każdy nietrzeźwy kierowca, który będzie miał 1,5 promila i więcej, straci samochód. Auto jest tu traktowane jako narzędzie popełnienia przestępstwa. I to niezależnie od tego czy kierowca spowodował wypadek czy nie. Policja tymczasowo zajmie jego auto, po 7 dniach prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a w wyroku sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu. W projekcie nowelizacji jest też mowa o przyznawaniu w ramach procesu karnego rent dla najbliższych ofiar śmiertelnych wypadków.

To element polityki zaostrzania prawa wobec pijanych na drodze. Jak podkreśla policja, każdy to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia. W woj. podlaskim średnio co 10. wypadek powoduje pijany kierowca. W minionym roku w całym regionie policja zatrzymała 2.235 osób na "podwójnym gazie".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna