Śledztwo ws. mafii paliwowej. Na polecenie białostockiej prokuratury CBŚP zatrzymało pięć kolejnych osób

OPRAC.:
Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Zatrzymań dokonali funkcjonariusze CBŚP z Olsztyna oraz warmińsko-mazurskiego urzędu celno-skarbowego
Zatrzymań dokonali funkcjonariusze CBŚP z Olsztyna oraz warmińsko-mazurskiego urzędu celno-skarbowego fot. CBŚP/ zdjęcie ilustracyjne
Mężczyźni są podejrzani o udział w zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniem podatku VAT i praniem brudnych pieniędzy w związku z obrotem paliwami. Według prokuratury przez działalność "gangu" Skarb Państwa mógł stracić prawie miliard złotych.

W ramach podziału ról, podejrzani mieli zajmować się werbunkiem osób w trudnej sytuacji materialnej, na które następnie rejestrowane były spółki „słupy” uczestniczące w przestępczym procederze.

Werbowali fikcyjnych prezesów do spółek „słupów”

Fikcyjni prezesi za wynagrodzenie oscylujące w granicach 2 tys. zł zobowiązywali się do podpisywania umów, zakładania rachunków bankowych i przekazania kart, haseł dostępowych oraz urządzeń uwierzytelniających w ręce „opiekunów”. Uczestniczyli również w procederze prania brudnych pieniędzy transferując środki finansowe za pośrednictwem bankomatów czy kantorów wymiany walut

- wyjaśnia w komunikacje Prokuratura Krajowa.

Czytaj też:

Ostatnie zatrzymania miały miejsce na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Dokonali ich funkcjonariusze CBŚP z Olsztyna oraz warmińsko-mazurskiego urzędu celno-skarbowego. Za zarzucone przestępstwa podejrzanym grozi kara do 10 lat więzienia. Po wykonaniu z nimi czynności, prokurator wypuścił ich na wolność. W ramach środków zapobiegawczych zastosował jedynie dozór policji, zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi oraz poręczenie majątkowe.

Zarzuty usłyszało dotychczas ponad 200 osób

Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Dotychczas postawiła zarzuty ponad 200 osobom, z czego pięć jest tymczasowo aresztowanych, a wobec pozostały zastosowano ponad 5-milionowe poręczenia majątkowe, a także zabezpieczenia majątku - w tym również w ramach tzw. konfiskaty rozszerzonej - na łączną kwotę prawie 25 mln zł. To na poczet przyszłych kar.

Zobacz także:

Grupa przestępcza miała działać w latach 2014-2017. W śledztwie ustalono, że jej członkowie nabywali z innych krajów Unii Europejskiej paliwa płynne, w ramach kontrolowanego przez siebie łańcucha podmiotów gospodarczych i przy udziale tzw. znikających podatników.

Sprzedaż paliw na terenie kraju była następnie fakturowana na kolejne podmioty (bufory), przy czym pierwsi nabywcy tj. znikający podatnicy, nie odprowadzali należnego podatku od towarów i usług, odsuwając jednocześnie podejrzenia od ostatniej w łańcuchu podmiotów spółki, czyli rzeczywistego nabywcy paliwa. Działalność ta spowodowała uszczuplenia w podatku VAT na kwotę prawie 1 miliarda złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie