Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci to biznes - do prowadzenia wysypiska chętnych nie brakuje

Dorota Biziuk
Sokólscy radni zapoznali się z tematem gospodarki odpadami w gminie, ale podjęcie decyzji odłożyli na później
Sokólscy radni zapoznali się z tematem gospodarki odpadami w gminie, ale podjęcie decyzji odłożyli na później Fot. D. Biziuk
Trzy firmy są zainteresowane prowadzeniem wysypiska śmieci w Karczach koło Sokółki. Nie wiadomo jednak, czy sokólscy radni zaakceptują propozycję którejkolwiek z nich.

Sokólska gmina ma zezwolenie na prowadzenie wysypiska odpadów w Karczach tylko do końca 2009 r. Potem obiekt musi zostać poddany rekultywacji i modernizacji.

W planie gospodarki odpadami dla województwa podlaskiego na lata 2007-2010 założono bowiem, że w Karczach powstanie Zakład Zagospodarowania Odpadów Sokółka. Obsługiwałby on 14 gmin (Sokółka, Kuźnica, Krynki, Szudziałowo, Sidra, Czarna Białostocka, Krypno, Knyszyn, Jasionówka, Dobrzyniewo Duże, Wasilków, Supraśl, Gródek, Zabłudów).

Ponieważ sokólska gmina jako jedyna w województwie podlaskim ma plan zagospodarowania przestrzennego na wysypisko, nie brakuje firm prywatnych, które chciałyby razem z nią rekultywować, modernizować, a następnie prowadzić ten obiekt.

Gmina na śmieciach sama zarabiać nie może

O przyszłości wysypiska w Karczach radni miejscy rozmawiali na ubiegłotygodniowej sesji. Okazało się, że do wyboru są dwie opcje: albo gmina utworzy spółkę prawa handlowego sama, albo z udziałem firmy prywatnej.

- Jeśli gmina samodzielnie powoła taką spółkę, wówczas pozostawi w swoim ręku kontrolę nad gospodarką odpadami. Może również ubiegać się o środki unijne na modernizację wysypiska. Jednak spółka nie może być nastawiona na zysk, czyli przy takim rozwiązaniu gmina nie zarobi - wyjaśniła Danuta Kowalczyk, radca prawny Urzędu Miejskiego w Sokółce.

Gdyby natomiast powstała spółka prawa handlowego utworzona przez przedsiębiorstwo prywatne z udziałem gminy, firma miałaby 75 proc. udziałów, zaś Sokółka - 25 proc. Takim rozwiązaniem zainteresowane są białostocki "Czyścioch", który złożył ofertę wspólnie z MPO Sokółka, "Nowa Ekologia" z Warszawy oraz MPO Białystok.

- Ponieważ każda firma prywatna nastawia się na zysk, należy wziąć pod uwagę, że do Sokółki będą napływały śmieci z zewnątrz, a nie tylko z terenu objętego zasięgiem Zakładu Zagospodarowania Odpadów Sokółka - dodała Danuta Kowalczyk.

Odpady na sesji nadzwyczajnej

Sokólscy radni uznali, że sprawa związana z wytyczeniem kierunku, w jakim ma iść gospodarka odpadami w gminie, jest na tyle poważna, iż wymaga dokładnego przedyskutowania na komisjach i zwołania sesji nadzwyczajnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna