Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmiertelna przyjemność czyli papierosy. Jest okazja, by rzucić

Weronika Kowalewska [email protected]
- Wiemy, że nikotyna to trucizna. Nie raz próbowaliśmy rzucić palenie, ale chęć sięgnięcia po papierosa jest silniejsza - mówią Kamil Homczyk (od lewej), Michał Auchimczyk oraz Patryk Czarnobaj, licealiści.
- Wiemy, że nikotyna to trucizna. Nie raz próbowaliśmy rzucić palenie, ale chęć sięgnięcia po papierosa jest silniejsza - mówią Kamil Homczyk (od lewej), Michał Auchimczyk oraz Patryk Czarnobaj, licealiści. W. Kowalewska
Światowy Dzień Rzucania Palenia, to dobra okazja do rozstania się z tym zgubnym nałogiem oraz zadbania o swoje zdrowie.

Szersza gama wyczuwalnych zapachów i smaków, lepsza kondycja fizyczna, zdrowsze serce, mniej problemów z krążeniem i większe szanse na to, że nowotwór nie zaatakuje płuc - przeciwnikom nikotynowego dymka nie brakuje argumentów do tego, by zachęcić palaczy do zerwania z nałogiem. Tym bardziej, że w Polsce rocznie umiera z powodu palenia tytoniu 69 tys. ludzi, z tego 8700 na skutek biernego palenia.

- Dlatego nie można bezkarnie narażać niepalących, ale i palących na bierne palenie w miejscach publicznych - mówi Bogdan Wlizło z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku.

Gimnazjaliści lubią puścić dymka

Wczoraj przypadał Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W tym roku akcja skierowana jest do wszystkich palaczy, ale szczególnie do ludzi młodych. Z danych wynika, że w Polsce aż 18,6 proc. trzynasto- i piętnastolatków pali papierosy nałogowo.

- Palić zacząłem już w gimnazjum. Próbowałem różnych sposobów na rzucenie, ale nic mi nie pomagało. Moi rodzice pogodzili się już z moim nałogiem, chociaż nie ukrywam, że palenie jest drogie i chciałbym z tym skończyć. Ale nie mam aż tak silnej woli, tym bardziej że w szkole pali połowa moich kolegów - mówi Michał Auchimczyk, licealista.

W Ełku prowadzonych jest wiele programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w tym zakresie, m.in. "Nie pal przy mnie, proszę" skierowany do dzieci w klasach I-III szkół podstawowych. Oprócz tego strażnicy miejscy kontrolują na wniosek mieszkańców miejsca przy szkołach.

- Od kilku lat prowadzimy akcję Długa przerwa. Zazwyczaj najwięcej młodych palaczy znajduje się przy gimnazjach. Oprócz tego, że palą papierosy, to również śmiecą i używają wulgaryzmów. W tej sytuacji powiadamiamy o takim zajściu dyrektorów szkół oraz rodziców - mówi Krzysztof Skiba, komendant Straży Miejskiej w Ełku.

Kuracje odwykowe

Chętni do wyrwania się ze szponów nałogu mogą skorzystać ze wspomagaczy. Do wyboru mają gumy, pastylki i cukierki antynikotynowe. Oprócz tego organizowane są spotkania z palaczami. Dobrym pretekstem do rzucenia może być podwyżka cen. Od przyszłego roku paczka papierosów podrożej o ok. 2 złote.

- W tym roku w ramach pomocy osobom palącym tytoń wspólnie z polskim stowarzyszeniem Zdrowa Rodzina przeprowadziliśmy kurację odwykową, w której udział wzięło około 40 osób. Połowa uczestników, po pięciu dniach spotkań zadeklarowała, że rzuciła palenie - mówi Bogdan Wlizło. I dodaje, że w przyszłym roku również odbędzie się taka kuracja.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna