Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmiertelny czad w Twoim kominie

Urszula Gronostajska [email protected]
Rodzina z Grajewa cudem uniknęła tragedii. Do zaczadzenia mieszkania doszło w tym roku. Takich sytuacji jest coraz więcej. Powodem jest opieszałość właścicieli pieców.
Rodzina z Grajewa cudem uniknęła tragedii. Do zaczadzenia mieszkania doszło w tym roku. Takich sytuacji jest coraz więcej. Powodem jest opieszałość właścicieli pieców.
Straż pożarna przypomina o obowiązkowym czyszczeniu przewodów.

Zima to czas, kiedy należy skorzystać z usług kominiarza. Niestety, o tych sprawach myślimy dopiero wtedy, gdy dochodzi do tragedii.

Zgodnie z prawem, właściciele domów opalanych paliwem stałym muszą czyścić kominy cztery razy w roku, a ci którzy korzystają z paliwa ciekłego i gazowego - dwa.

- Wszystko zależy od tego, co spalamy. Czasem ludzie wrzucają do pieca plastikowe butelki - wyjaśnia Henryk Sokołowski, świadczący usługi kominiarskie w Łomży. - To prowadzi do osadzania się niebezpiecznych substancji na ścianach komina.

Czyścimy, gdy coś się stanie
Niestety większość ludzi decyduje się wezwać kominiarza, gdy już pojawi się problem. Niewiele osób robi to regularnie i zgodnie z przepisami. Tymczasem nawet źle domknięte drzwiczki pieca czy niedbale pozostawiony węgiel może być przyczyną pożaru.

- W tym roku mieliśmy już 12 przypadków zapalenia się sadzy w kominie. Rok wcześniej doszło do 20 podobnym zdarzeń - wylicza st. bryg. Jan Chludziński z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. - Było także pięć przypadków zaniedbania, które skończyły się pożarem.

Czad gorszy od ognia
Nagromadzona sadza, czy popękany komin mogą pozbawić życia. Ogień to nie jedyne niebezpieczeństwo. Mieszkańcy domków jednorodzinnych i kamienic (ale także korzystający np. z bojlerów), narażeni są również na zatrucie tlenkiem węgla czyli czadem. To bardzo trujący , bezwonny i bezbarwny gaz, który dostaje się do wnętrza domu najczęściej przez pęknięcia w przewodach kominowych.

- Lokatorzy niektórych mieszkań zaklejają kratki wentylacyjne - tłumaczy st. bryg. Jan Chludziński. - Takie działanie jest niedopuszczalne i bardzo często kończy się zaczadzeniem.

Czad już w niewielkim stężeniu, prowadzi do utraty nieprzytomności, a potem do śmierci.

Zadbaj o bezpieczeństwo
Straż pożarna przesyła do gmin pisemne upomnienia odnośnie oczyszczania kominów. Społdzielnie mieszkaniowe cyklicznie przeprowadzają kontrole instalacji. Mieszkańcy domów jednorodzinnych muszą pamiętać o tym obowiązku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna